Blockchain Teknolojisinin İlerlemesi: zkTube Protokolü

İlayda Peker

Blockchain teknolojisinin ilerlemesi, hızla değişen teknoloji sektörü de dahil olmak üzere tüm endüstri alanlarını önemli ölçüde etkiledi. Dijital para biriminin geleceği de dahil olmak üzere küresel teknoloji değişiklikleri, herhangi bir zamanda, hızlı ve anında çevrimiçi işlem yapmamızı sağlayarak dijital paranın hayatta kalmasını garanti ediyor. zkTube Labs‘ın (veya zkTube) yüksek teknolojili bir blok zinciri projesi, sıfır bilgi kanıtı yaklaşımını kullanıyor. Ayrıca düşük işlem maliyetleri ve yüksek verim için zkRollup kullanan zkTube, kullanıcıları arasında merkezi olmayan işlemleri kolaylaştırmak ve güvence altına almak için merkezi olmayan bir protokol sunar.

zkTube Protokolü

zkTube protokolünün prototipi 2018 gibi erken bir tarihte tasarlandı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, sıfır bilgi kanıtı yaklaşımını kullanan bir tartışma sırasında ASIC madencilik çözümüne bir alternatif sundu. Ethereum Scalability hackathon’una katılan zkTube’dan Lance Zhang, Proof of Stake madenciliği üzerine yenilikçi bir konsept geliştirdi ve zkRollup için sıfır bilgi kanıtlama yaklaşımını kullanarak zkTube protokolünü oluşturdu. zkTube, Ethereum ekosistemini teşvik etmek ve geliştirmeye katkıda bulunmak için Ethereum’dan bir bağış aldı.

Öte yandan zkTube protokolü, zkRollup teknolojisine dayalı bir Ethereum Layer 2 ölçekleme çözümüdür. Ethereum ana ağındaki akıllı sözleşmeler, tüm ana işlemleri tutar. zkTube, zincir dışı depolamayı kullanarak tüm işlemleri tek bir işlemde toplar.

Kullanıcılar, zkTube Ağı’nı kullanarak, gerçek zamanlı olarak TPS 3000+ iş hacmi ve Mainnet Ethereum seviyesi güvenliği ile ERC20 token aktarım işlevleriyle farklı işlemler gerçekleştirebilir. Ayrıca işlem fiyatı için, bu premium ve kusursuz deneyim, mevcut Ethereum Mainnet’ten 200 kat daha düşük maliyetlidir.

zkTube’un sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • zkTube işlem ücretleri: ZKT tokenları, zkTube ekosistemi kullanılarak işlem ücretleri, satışlar ve satın almalar olarak kullanılacaktır.
  • Ethereum Uyumlu Varlık: Uyumlu bir Ethereum platform varlığı olarak ZKT, blok zinciri ve kripto para birimi sektörü daha fazla kamu güveniyle büyüdükçe zaman içinde kademeli olarak artacaktır.
  • Madencilik ile zkTube ekosistemi, stake etme ve likidite madenciliği dahil olmak üzere DeFi platform hizmetlerini destekleyecektir.
  • Öz Sermaye Sertifikasyonu: ZKT ekosistemi, çapraz DeFI ve NFT hizmetlerine olanak tanır.

ZKT Token

ZKT, zkTube protokolünün yerel token’ı olarak tanımlanabilir ve aşağıdaki kullanım durumlarında kullanılabilir:

Yönetim tokenı: zkTube, topluluk tarafından yönetilen bir merkezi olmayan yönetişim girişimine sahiptir. ZKT aynı zamanda topluluğun yönetim katılım sertifikasıdır: belirli bir miktarda ZKT’ye sahip kullanıcılar, ZKT uzun vadeli teşvik planında değişiklik yapılması gibi yükseltme teklifleri sunabilir

  • İşlem ücretleri: ZKT, zkTube ağında işlem ücreti olarak kullanılabilir.
  • Kripto para birimi: zkTube Ağı genişledikçe, ZKT’ye olan talebin, dijital bir yatırım varlığı olarak piyasa değerini artıracağı düşünülüyor.
  • Madencilik: ZKT, zkTube’un değer taşıyıcısı olarak stake etme, CPU madenciliği ve ithalat cüzdan madenciliği için kullanılır. Madencilik ödülü, ZKT tokenları şeklindedir.
  • Defi ve NFT sirkülasyonu: zkTube Network, bir DeFi hizmeti olarak çalışacak, takas faaliyetleri gerçekleştirecek ve likidite sağlayacak. Sigorta ve kredi platformunda ZKT Sigorta ve kredi hizmetlerini başlatıyor.

zkTube ve Ethereum Ekosistemi

Çoğu yeni teknolojinin kavranamayacak kadar soyut olduğu kabul edilir. Peki, zkTube temelde Ethereum ekosistemine nasıl değer katabilir?

Diğer blok zincirleri genel kullanım için yaratılmıştır ve Ethereum, Temmuz 2015’te tanıtılan yaygın olarak kullanılan kamu blok zinciri platformlarından biridir. Bugün, Ethereum ve merkezi olmayan uygulamalar tarafından desteklenen topluluk tarafından işletilen en önemli kripto para birimi kamu blok zinciridir.

zkTube rollup kullanarak, işlem maliyetlerini Ethereum Layer 1’e kıyasla neredeyse yüzde 98 oranında başarıyla azalttı ve Ethereum ağının ölçeklenebilirliğinde önemli ilerleme kaydetti.

WebsiteMedium- RedditFacebookTwitterTelegramDiscordGitterYouTube

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ukrayna’da da Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor!

Sonraki Haber

Ünlü Milyarder Bitcoin’i Eleştirdi: “BTC’yi Anlamıyorum ve Anlatamıyorum”

İlgili Haberler