Blockchain Tabanlı Menkul Kıymetleştirme 100 Baz Puanda Tasarruf Sağlayabilir

İlayda Peker

Eski SoFi CEO’su Mike Cagney tarafından kurulan Blockchain lending şirketi Figure Technologies, varlık destekli ilk menkul kıymetleştirme işlemini bir Blockchain’de tamamladı. Menkul kıymetleştirme, belirli tipte kredilerin faiz getiren menkul kıymetlere yeniden paketlenebilmeleri için bir araya getirildiği süreç olarak karşımıza çıkıyor. Figure Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yerel Bockchain Provenance’da 150 milyon dolar içeren böyle bir işlemi tamamladığını açıkladı.

Yapılan açıklamalarda, “Provence, manuel işlemlerin otomasyonunu sağlayarak arka ofis işlevlerinin ve geleneksel aracıların maliyetini düşürüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Çığır Açan Başarı

Gerçekleştirdikleri işlemi “çığır açan” bir başarı olarak adlandırılan Figure, Blockchain tabanlı menkul kıymetleştirme sürecinin, ilgili tarafların operasyonel ve üçüncü taraf maliyetlerinde 100’den fazla baz puan kazanmasına yardımcı olduğunu dile getirdi ve “Bu, yıllık 3 trilyon dolarlık menkul kıymetleştirme piyasasında 30 milyar doların üzerinde potansiyel tasarruf anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Figure CEO’su Cagney, “Şimdiye kadar endüstri, teknik raporları ve konsept projelerinin kanıtlarını geçmekte yavaş kaldı. Ancak bu ilk üretim seviyesi Blockchain ABS (varlık destekli menkul kıymet) başarısı, zamanın değiştiğinin önemini vurguluyor.” açıklamasını yaptı.

Yükselen Kredi Başvuruları

Dün yapılan ayrı bir açıklamada Figure, konut rezervi kredi hattı (HELOC) uygulamalarının geçtiğimiz hafta Federal Reserve teşvik oranının düşmesinden bu yana %300 arttığını ve finanse ettiği kredi miktarını 1 milyar doların üzerine çıkardığını ifade etti. Fed, ekonomik faaliyet üzerindeki koronavirüs riskleri ışığında faiz oranını 50 baz puan düşürmüştü

HELOC, insanların evlerinin değerine karşı borçlanmalarını sağlayan bir kredi türü olarak tanımlanıyor. Faiz oranları düşük olduğunda, borçlanma maliyeti daha ucuz oluyor ve bu tür kredilere olan talebin artmasına neden olabilir.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

YouTube Kripto Para Engellemelerine Devam Ediyor

Sonraki Haber

İnsan Hakları Vakfı’ndan Bitcoin Adımı

İlgili Haberler