Blockchain Şirketleri Geleneksel Finansa Geri Mi Dönüyor?

İlayda Peker

Girişim sermayesi firması MMC Ventures tarafından yayınlanan yeni bir çalışma, İngiltere Blockchain şirketlerinin geleneksel sermaye artırma stratejilerine yöneldiğini ve ICO modelinin kullanılmasının “giderek” zorlaştığını ortaya koydu.

Çalışmanın Detayları

30 Nisan’da yayınlanan araştırmaya göre, ICO’lar açık kaynaklı projeler için “değerli” bir fonlama kaynağını temsil ediyor. Bununla birlikte sermayeye ucuz erişim ve çoğu kripto projesinde yer alan “farklı” kavramlar birleştiğinde, bir “balon” için mükemmel koşulların yaratıldığı da iddia ediliyor. Ayrıca daha önce rapor edilen ve 2017’de yürütülen ICO‘ların neredeyse %80’inin dolandırıcılık olarak tanımlandığını belirten bir çalışmayı da referans gösteriyor.

Öte yandan tarihsel bağlamda, düzenleme eksikliği, teknoloji aldatmacaları ve büyük bir hızla artan kripto para fiyatları, 2017 ile 2018 başında bir fonlama yöntemi olarak ICO’ların oldukça popüler olmasını sağladı. Ama girişimcilerin iş teklifinden daha çok fiyat eylemine odaklandığı bir ortam yaratıldığında, ICO finansmanı 2018’in sonuna doğru yavaşladı.

Bunların yanında MMC Ventures, İngiltere Blockchain şirketlerinin Ocak 2017 ile Aralık 2019 arasında ICO’lar aracılığıyla 1.5 milyar dolar topladığını gösteren ICObench istatistiklerine de atıfta bulunuyor. Çalışma, finansman stratejilerinin dinamiklerindeki bu değişiklikle ilgili olarak, “Bu durum, kurucuları şirket temellerine daha fazla odaklanmaya itti.” ifadelerini kullanıyor.

Şirketler ve Ölçeklenme

İngiltere’nin ABD’den beş kat daha az Blockchain şirketi olmasına rağmen, özsermaye yatırımı on kat daha az oldu. Bu noktada MMC Ventures aşağıdaki yorumları yapıyor:

Bu dinamiklerin arkasındaki ana itici gücü tespit etmek zor: Şirketler başarılı bir şekilde ölçeklenemiyor olabilir ya da bu durum daha sonraki finansman aşaması için daha az sermayenin bulunmasıyla ilgili olabilir. Ayrıca Avrupalı geç dönem yatırımcıları ABD’den daha muhafazakarlar ve bu nedenle büyük hamlelere başlamadan önce daha fazla kanıta ihtiyaç duyarlar. Birçok Blockchain şirketinin eksikliği budur.

Ancak bunların yanında Cointelegraph’ın haberine göre, bahsi geçen araştırma raporları, Mayıs 2019’da sunulan ICObench araştırması ile tezat oluşturuyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Uzmanı: “Yarılanma İle Bitcoin Arzı Altından Daha Az Olacak”

Sonraki Haber

Bitcoin Yarılanma Öncesinde 10.000 Doları Görecek Mi?

İlgili Haberler