Blockchain, Koronavirüs Aşılama Sürecine Dahil Oldu

İlayda Peker

75 yaşın üzerindeki vatandaşlar için COVID-19 aşısı dağıtımına başlayan Güney Kore, aşılanmış vatandaşlar için verilecek aşı pasaportlarını onaylamak için Blockchain teknolojisini kullanma planlarını açıkladı.

Koronavirüs ve Blockchain

Reuters’e göre, Başbakan Chung Sye-kyun bir hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, dijital aşı kanıtlarını yönetmek için yeni bir mobil uygulamanın kullanılacağını ve Nisan ayı sonunda piyasaya sürülmesinin beklendiğini söyledi. Vatandaşların görünüşte bir aşı olduklarına dair kanıt oluşturmalarını sağlamak için blok zinciri teknolojisi kullanılacaktır.

Chung, “Aşı pasaportunun veya Green Pass’in getirilmesi, yalnızca aşılananların günlük yaşamlarına geri dönme deneyimini yaşamalarına izin verecektir” ifadelerini kullandı.

Aşı pasaportları, uygulama tarafından desteklenecek ve aşı olduklarına dair belgelendirilebilir kanıta tabi olarak ülkeye girişlerine izin verilecek olan denizaşırı ülkelerden gelen yolcuları da hedef alıyor.

Aşı Pasaportları

Aralarında Çin, İsrail ve Avrupa Birliği’nin de bulunduğu birçok ülke ve uluslararası blok, COVID-19 salgını sırasında yurt içinde aşı pasaportlarını uygulamaya veya sınır ötesi seyahatleri kolaylaştırmaya halihazırda kucak açmış veya hazır olduklarını belirtmişlerdir. Birleşik Krallık gibi diğer ülkeler, böyle bir sertifikalandırma rejiminin potansiyel faydaları ve sakıncaları konusunda hala iç siyasi olarak bölünmüş durumdalar.

Aşı pasaportlarına yönelik nihai yaklaşımı ne olursa olsun, İngiltere, Güney Kore gibi, aşılama prosedürünün karmaşık lojistik zorluklarını yönetmek için Blockchain teknolojisinin yararlılığını kabul etti. Ek olarak Brezilya hükümeti kendi aşılanmış vatandaşlarını takip etmek için Hyperledger Fabric Blockchain çerçevesini kullanma niyetini belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de 2013’ten Beri Görülmeyen Bu Durum 100.000 Dolar Sinyali Olabilir Mi?

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 01/04/2021

İlgili Haberler