Blockchain COVID-19 İle Mücadelede Kendini Gösteriyor

İlayda Peker

Çin’in en büyük ikinci kurye hizmetleri sağlayıcısı olan SF Express, COVID-19 salgını sırasında kritik malzemeleri taşımak için Blockchain kullanımını araştırıyor. TBM’ye ait People’s Daily Group içindeki İngilizce bir gazete olan Global Times’ın 30 Mart’taki haberine göre Shenzhen merkezli firmanın, teknolojiyi izlemek ve tıbbi ürünlerin kalitesini kontrol etmek için teknolojiyi yararlı bulduğu bildirildi.

Blockchain Teknolojisi

SF Express’in Blockchain uygulamasının kapsamı ve durumu ayrıntılı olmasa da, özellikle yüksek standartlar ve güvenilirlik gerektiren ilaçların ve gıdaların taşınması için “halihazırda Blockchain kullanımını tasarlamaya başladığı” belirtildi.

Öte yandan rapor Blockchain’i, büyük veri ve yapay zekanın yanı sıra önde gelen tıbbi çalışanlara ve tedarikçilere salgın sırasında yardım çabaları sağlamalarına yardımcı olan önemli yeni teknolojilerden biri olarak konumlandırıyor.

Bunun yanı sıra SF Express’in malların takibini, doğrulanmasını ve doğru kaydedilmesini destekleyen bir lojistik ağı oluşturmak için Blockchain’i büyük verilerle birleştirdiği ifade ediliyor. Sistemin, tedarik önceliği seviyelerini tanımlayabileceği ve bölgelere dağıtılan sahte veya lisanssız ürünlerin risklerini azaltabileceği bildiriliyor.

Alibaba Group ve Huawei gibi ünlü Çinli teknoloji firmalarının enerjilerini, halk sağlığı krizi için teşhis çözümlerini geliştirebilecek yapay zeka çözümleri sunmaya odakladıkları da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

COVID-19 ve Blockchain

Bildirildiği gibi, akademik araştırmacılar daha önce, Blockchain ve AI teknolojisinin Alibaba, SF Express ve Apple gibi yaygın kullanımının hayır kurumları ve hükümet tarafından yönetilen halk sağlığı girişimleri tarafından çoğaltılması gerektiğini savunuyorlardı.

Pekin’in devlet destekli beş yardım kuruluşu aracılığıyla tüm kamu bağışlarını yönetme tercihini kullanan akademist Syren Johnstone, daha az merkezi Blockchain sistemlerinin krize yönelik mevcut yaklaşımlardan daha fazla kamu görünürlüğü, hesap verebilirliği ve güvenilirliği sağlayacağını dile getirdi.

Bu hafta sonu Dünya Sağlık Örgütü, pandemiyle bağlantılı verileri paylaşmak için dağıtık defter teknolojisi tabanlı bir platform başlatmak için büyük Blockchain ve teknoloji şirketleriyle ortaklık kurdu.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analistler: Bitcoin Geri Çekilmeden Önce 6.500 Doları Görecek

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Analizi 30/03/2020

İlgili Haberler