BlackRock, Fed Toplantısı Öncesi Beklentilerini Açıkladı

Bitcoin Haber

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, Federal Rezerv (Fed) toplantısı öncesinde beklentilerini paylaştı. Şirketin uzmanlarından Laura Cooper, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarına bir süreliğine ara vermeyi planladığını belirtti. Cooper’a göre, Powell ekonomik verilerin önümüzdeki kararlar üzerindeki etkisini vurgulamaya devam edecek ve faiz artırımı olasılığını açık bırakabilir.

Cooper, merkez bankasının faizleri “nötre” ayarlamadan önce faizlerin muhtemelen 2024 ortasına kadar kısıtlayıcı bölgede kalacağını öngördü. Diğer bir BlackRock yetkilisi Marilyn Watson ise 2023 yılı boyunca faizlerin mevcut seviyede kalacağını ifade etti. Watson, Fed’in ekonomik durumda bir bozulma, düşük GSYİH ve düşük işsizlik oranı görmesi durumunda hızlanabileceğini belirtti.

Mart 2022’den bu yana Fed, yükselen ABD enflasyonuyla mücadele etmek için faiz oranlarını 11 defa arttırdı. Son faiz kararı ise Çarşamba günü TSİ 21:00’da açıklanacak. Fed’in faiz oranı tahminlerini içeren “nokta grafiği” de Çarşamba günü yayınlanacak. Bu grafik, üyelerin 3 yıllık faiz tahminlerini yansıttığı için önemli.

Financial Times’ın anketine katılan ekonomistlerin %40’ı, bankanın bu haftaki toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağını tahmin ediyor. BlackRock’ın Özel Borçlar Makro Kredi Araştırmaları Başkanı Lynam, kısa ve orta vadede faiz indirimi beklenmediği için, mevcut oranlardan kredi temininin uygun olabileceğini belirtti. Lynam, “Bence şirketler, borç finansman maliyetlerinin bu yılın sonunda veya 2024’ün başında daha yüksek olmayacağı fikrine yaklaşıyor.” dedi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

QCP Analistleri Kripto Para ve Faiz Artışı Tahminlerini Paylaştı

Sonraki Haber

Chainlink Fiyat Artışı ve Real World Assets İle Yeni Dönem

İlgili Haberler