Bitwise, Bitcoin ETF Başvurusunu Geri Çekti!

İlayda Peker

Kripto para varlık yönetim şirketi Bitwise yaptığı açıklamalara göre, en azından şimdilik Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu geri çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Salı günü sunulan bir rapora göre, Bitwise bu adımın “kamu çıkarlarının ve yatırımcıların korunması sebebiyle” atıldığını ifade etti.

Haber Doğrulandı

The Block’a konuyla ilgili açıklamalar yapan ve bu haberin doğru olduğunu belirten Bitwise’ın küresel araştırma başkanı Matt Hougan şu ifadeleri kullandı:

Gerçekten başvuruyu geri çektik. Bu prosedürel bir adımdır ve başvurumuzu uygun bir zamanda yeniden yapmayı amaçlıyoruz.

Bunun yanında SEC’in başvuruya istinaden sorduğu soruların üzerinde ciddiyetle çalıştıklarını ifade eden Hougan, “Bitcoin ETF’sinin geliştirilmesine tamamen bağlıyız” sözlerini kullandı.

Öte yandan yapılan açıklamalarda Bitcoin ETF başvurusunun yeniden ne zaman yapılacağı ile ilgili bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

Kripto varlık yönetim şirketinin bu hamlesi, tüm yatırımcılara düzenlenmiş ve tanıdık bir fon biçiminde Bitcoin’e erişebilmelerini sağlamakta kararlı olduklarını açıklamalarının hemen ardından geldi.

İlk Başvurudan Bugüne

Bunun yanında Bitwise, ETF başvurusunu ilk olarak Ocak 2019’da NYSE Arca ile birlikte yapmıştı. O dönemden bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 8 kez bir araya gelindiğini ve görüşmeler yapıldığını ifade Hougan Bitwise’ın, aynı zamanda dönem içinde 500 sayfalık bir teknik inceleme sunduğunu ve sahte hacimler hakkında da bir sunum yaptığını ekledi.

Öte yandan Eylül ayında, Cboe BZX Borsası’nın başvrusu da reddedildikten sonra VanEck / SolidX Bitcoin ETF başvurusunu geri çekmişti. Her ne kadar bazı firmalar Bitcoin ETF başvuruları yapmış olsalar da SEC piyasa manipülasyonu konusunda endişe duyduğundan henüz hiçbiri onaylamadı. SEC başkanı Jay Clayton, daha önce yaptığı açıklamalarda piyasa manipülasyonuyla ilgili endişeler giderilene kadar bir kripto ETF onayının olmayacağını ifade etmişti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Piyasası Yemyeşil: İnsanlar BTC İçin Altından Vazgeçiyor

Sonraki Haber

SEC, IEO’lara Karşı Uyardı!

İlgili Haberler