BitMEX’ten BTC Destekli ETH/USD Vadeli İşlemleri

İlayda Peker

Kripto türev borsası BitMEX yaptığı son açıklama ile 5 Mayıs’ta yeni Ethereum (ETH)/USD vadeli işlem sözleşmeleri başlatacağını duyurdu.

Ethereum/USD Sözleşmeleri

Yapılan açıklamalara göre yeni sözleşme ETHUSD, yatırımcıların gelecekteki USD ETH fiyatı üzerinde tahminde bulunmalarına izin veriyor. ETH’nin fiyatının artacağını düşünen yatırımcılar vadeli işlem sözleşmesini alırken, fiyatın düşeceğine inananlar bahsi geçen sözleşmeleri satacak.

Öte yandan yeni sözleşmeler 50 kata kadar kaldıraç sunuyor ve marjın Bitcoin (BTC) olarak kaydedilmesini gerektiriyor. Bu da yatırımcıların sadece BTC kullanarak bu sözleşmeleri uzatabileceği veya kısaltabileceği anlamına geliyor.

Bahsi geçen vadeli işlemlerin 1 USD başına 0.000001 Bitcoin gibi sabit bir Bitcoin çarpanı Bulunuyor. Yani her 1 USD hareketi için sözleşme ETH’nin USD fiyatından bağımsız olarak 0.000001 Bitcoin ödeyecek. Bu durum, yatırımcıların ETH veya USD’ye dokunmadan ETH / USD döviz kurunda uzun ya da kısa pozisyonlar almalarına izin verecek.Ayrıca ilk ETHUSD sözleşmesi (ETHUSDM20) Haziran ayında sona erecek.

BitMEX’in Hizmetleri

Bunların yanında BitMEX zaten ETH kalıcı sözleşmeleri (perpetual contracts) ve ETH vadeli sözleşmeleri sunuyor İlki kalıcı olmakla birlikte anlaşmasız, ikincisi ise yatırımcıların ETH / USD döviz kuru yerine ETH/ Bitcoin döviz kurunun gelecekteki değeri üzerinde tahminler yapılmasına izin veriyor.

Öte yandan yeni sözleşmelerin başlatılması, BitMEX’in Mart ayının ortasında sadece bir gün içinde %50 oranında Bitcoin fiyat düşüşü yaşanan “Kara Perşembe” etkinliğinden bu yana önemli çıkışlarla karşı karşıya olduğu bir zamanda geliyor.

Bunlarla beraber BitMEX yaklaşık bir hafta önce yaptığı açıklama ile koronavirüsle mücadeleye destek kapsamında “COVID-19 Müdahale Fonu” başlattığını duyurmuştu.

Kaynak: The BlockTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu Başlıklara Göre Mayıs Bitcoin’in Ayı Olacak!

Sonraki Haber

Stabilize Coin Saga, Yatırımcıya Pasif Gelir Kazandıracak Ortaklığını Açıkladı

İlgili Haberler