BitMEX’in Piyasa Hakimiyeti Düşüyor, Binance Likiditesi Artıyor

İlayda Peker

Kripto-türev analitik firması Skew tarafından sunulan verilere göre, kripto para birimi borsası Binance‘teki günlük 10 milyon dolarlık ortalama teklif-talep yayılımı (spread) geçtiğimiz hafta boyunca istikrarlı bir şekilde devam etti.

Binance Likiditesi

Yapılan açıklamalara göre bu yayılım, hemen alış ve hemen satış yapılan mevcut varlıklar arasındaki fiyat farkını temsil ediyor. 19 Şubat’ta %0.71’lik bir spread rapor eden Binance, haftada %0.55’e geriledi ve yaklaşık 16 baz puan düşüş gösterdi. Bu durum, daha fazla alıcı daha geniş bir fiyat aralığında kripto para borsasındaki satıcılarla eşleştiği için Binance‘deki likiditenin arttığı anlamına geliyor.

Öte yandan BitMEX, geçen haftadan bu yana 5 baz puanlık bir düşüş göstermesine rağmen hafifçe düşen likidite yaşıyor olabilir. 19 Şubat’ta BitMEX borsasında %0.25 oranında bir teklif talebi yayılımı görüldü. Ancak bu önümüzdeki dört gün içinde  0.20’ye düştü. 24 Şubat’ta ise spread %0.22 seviyesine yükseldi. Bu da daha az kullanıcının BitMEX’te işlem yapmayı seçtiğini gösteriyor olabilir.

Bunların yanı sıra BitMEX kullanıcıları geçtiğimiz yıl boyunca birden fazla skandal ve suçlamaya rağmen, borsaya güvenmeye devam etmişti.

BitMEX Suçlamaları

Temmuz 2019’da, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) türev borsasına bir soruşturma başlattı ve BitMEX’i Amerikan vatandaşlarının düzenlenmemiş borsada işlem yapmalarına izin vermekle suçladı.

Aynı yılın ilerleyen günlerinde borsa, toplu e-posta sunucularına bir protokolü uygularken hata yaparak hassas kullanıcı verilerini yanlışlıkla sızdırdı.

Kaynak: AmbcryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

YouTube Yine Kripto İçerik Üreticilerinin Önüne Set Çekti!

Sonraki Haber

Tim Draper: “Bitcoin Büyük Kazanan Olacak”

İlgili Haberler