BitMEX ve İnsan Hakları Vakfı’ndan Bitcoin (BTC) Araştırmasına 150.000 Dolar Hibe

İlayda Peker

Popüler kripto türevleri borsası BitMEX, Koreli Bitcoin araştırmacısı Calvin Kim’e 150.000 dolar hibe yapacağını açıkladı. Borsa bu hibe ile Kim’in araştırmasına destek olmayı hedefliyor ve BitMEX Kim’e daha önce Ağustos 2020’de de 30.000 dolarlık bir hibe vermişti.

Kim’in Araştırması

Şu anki araştırması için Kim, Utreexo’yu sırasıyla Go ve Rust programlama dillerini kullanarak Bitcoin dağıtımlarına uygulamayı planlarken, aynı zamanda “Bitcoin’de ilk blok indirme süresini iyileştirme” üzerinde de çalışıyor.

Utreexo, Kim’in 2019’un ortasından beri üzerinde çalıştığı bir Bitcoin ölçeklendirme çözümü ve karma akümülatör olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca protokolün tasarımı ilk olarak Lightning Network teknik incelemesinin ortak yazarlarından olan MIT Digital Currency Initiative araştırmacısı Thaddeus Dryja tarafından önerilmişti.

Öte yandan yeni hibe, BitMEX tarafından, kar amacı gütmeyen İnsan Hakları Vakfı veya küresel olarak insan hakları aktivizmini destekleyen bir kuruluş olan HRF ile işbirliği içinde verildi. HRF, BitMEX’in Kim için 100.000 dolarlık bir yıllık hibesine ek olarak 50.000 dolar katkıda bulundu.

Araştırmacı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Bu yıl, BitMEX ve İnsan Hakları Vakfı’nın finansal desteğiyle, geçen yıl yaptığım şeye devam etmeyi ve Utreexo projesini bir kullanıcının indirip kullanabileceği bir duruma taşımaya devam etmeyi planlıyorum.

Bitcoin İlgisini Arttırmak

31 Mayıs’ta BitMEX‘in araştırma koluna değinen bir duyuruda HRF, uzun süredir Kore yarımadasında insan haklarını teknoloji yoluyla geliştirmek için çalıştığını ve bölgedeki diğerlerine Bitcoin‘i kullanmaları için ilham vermeyi umduğunu belirtti.

HRF, “Calvin’in çabalarını destekleme fırsatına sahip olmamız heyecan verici ve çalışmalarının bölgedeki diğerlerine Bitcoin ile ilgilenmeleri için ilham verebileceğini ve dünya için açık kaynaklı özgür parayı sağlama misyonuna katkıda bulunabileceğini umuyoruz.” sözlerini kullandı.

Örgütün web sitesine göre HRF, “hiper enflasyonla veya finansal gözetimle karşı karşıya kalan insan hakları savunucuları için bir özgürlük aracı olabileceği” için Bitcoin’i destekliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC’de Destekler Sağlam ve Dirençler Test Ediliyor

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

İlgili Haberler