Bitmain’in Eski Yöneticisi Tutuklandı!

Bitmain’in Eski Yöneticisi Tutuklandı!

Ortaya çıkan son haberlerde eskiden madencilik donanımı devi Bitmain için üst düzey bir chip tasarımcısı olan Yang Zuoxing‘in, zimmete para geçirme şüphesiyle tutuklandığı iddia ediliyor.

16 Aralık’ta Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre, isimsiz üç kaynağın ve polis raporlarının belirttiği gibi 12 Aralık’ta Zuoxing’in tutuklandığı bilgisi paylaşıldı.

Yetkililerin yaptığı açıklamalarda göre gizliliğin korunması için Zuoxing’in adının tamamı açıklanmadı.

Endüstri Rekabetleri

Bilindiği gibi Yang Zuoxing, 2016’ya kadar Bitmain’de işlemci tasarım direktörü olarak çalıştı ve üreticinin amiral gemisi Antminer S7 ve S9 modellerini geliştirmesine yardımcı oldu. Ancak 2016 yılında şirketten hisse senedi almak istemesinin kurucular Jihan Wu ve Micree Zhan tarafından reddedilmesinin ardından Bitmain’den istifa etti.

Ardından Yang, MicroBT’yi kurdu ve Çin’de piyasanın %40’ına sahip olan Whatsminer 20 serisi madencilik ekipmanını üretti.

Bunların yanında Bitmain daha önce MicroBT’ye karşı bir patent ihlali sebebiyle başarısız olan bir dava daha açmıştı.

Ayrıca Nanshan yetkililerinin 12 Aralık tarihli açıklamasında Yang’ın tam ismine atıfta bulunulmasının yanı sıra açıkça Bitmain veya MicroBT’den bahsedilmediği de bildirildi. Bunun yanında her iki firmanın temsilcilerinin Yang’ın tutuklanması hakkında resmen yorum yapmaktan kaçındıkları belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan anonim kaynaklar ise onun yokluğunun MicroBT’nin fiyatlandırma gibi konularda önemli kararlar alma yeteneğini tehlikeye attığını dile getirdi.

Bitmain’deki Anlaşmazlıklar

Bitamain’in CEO’su Jihan Wu geçtiğimiz aylarda CEO’luk görevini bırakmak zorunda kalmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bilgilere göre Wu’nun yeniden CEO’luk koltuğuna oturmasının gündemde olduğu belirtildi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.