Bithumb’dan Büyük Yatırım Hamlesi

İlayda Peker

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb, Busan şehrinin Blockchain geliştirme amacıyla kurulan “düzenlemesiz” bölgesine 10 milyar won (yaklaşık olarak 8.6 milyon dolar) yatırım yapacağını açıkladı.

Yatırımın Detayları

Ülkenin KOBİ’ler ve Start-up Bakanlığı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamalara göre yatırım, Bithumb’ın iştiraki GCX Alliance aracılığıyla yapılacak.

News1 Korea’dan gelen bir rapora göre Bithumb ve Kore Finansal Hizmetler Komisyonu bu ayın ilerleyen günlerinde yatırımla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşacak. Yapılan açıklamalarda Bithumb’ın Busan’da birkaç Blockchain tabanlı finansal hizmet başlatabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan Kore’nin ikinci en kalabalık şehri olan Busan, Ağustos ayında bakanlık tarafından Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi için “düzenlemesiz” bir bölge olarak ilan edildi. O tarihte bakanlık, Busan’ın finans, kamu güvenliği ve turizm ile ilgili çok çeşitli Blockchain tekliflerine ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Vergi Şoku

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Bithumb 2019’un sonunda 80.3 milyar won (yaklaşık olarak 69.5 milyon dolar) ağır vergi faturasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bithumb bahsi geçen vergi konusunda yasal yollara başvurmayı planladığını ve bu nedenle Ulusal Vergi Servisi’ne yapılacak ödemelerde değişiklikler olabileceğini ifade etmişti.

Bunun yanında 2018 yılında da Ulusal Vergi Servisi, yaklaşık 30 milyar won’luk (yaklaşık olarak 28 milyon dolar) vergi faturası ile Bithumb’a ciddi bir vergi ödemesi çıkarmıştı.

Bu vergi şokunun ardından UpBit ve CoinOne gibi kripto para borsaları da karşılarına çıkabilecek beklenmedik vergi yükleri dolayısıyla endişeli olduklarını dile getirmişti.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mt. Gox CEO’su Suçlamaları Düşürmeye Çalışıyor

Sonraki Haber

Balinalar, Altcoin’ler ve Bitcoin

İlgili Haberler