Bitget Kripto Para Borsası, MPC Teknolojisini Kullanarak Yeni Bir Güvenlik Sistemi Geliştirdi

Bitcoin Haber

Ünlü kripto para borsası ve vadeli işlem platformu Bitget, kullanıcılar için yeni bir güvenlik ve anahtar yönetimi geliştirdi. Borsa ekibi, çok partili hesaplama (MPC) adı verilen yeni bir cüzdan hizmeti başlattı. Bu cüzdan hizmeti, birden fazla anahtar paylaşımını birden fazla tarafça kontrol edilen farklı konumlara dağıtan dağıtılmış bir anahtar üretim mekanizması kullanıyor. Bu süreç, dağıtılmış özel anahtar paylarının sahiplerinin işlemi imzalamasını ve yetkinlendirmesini gerektiriyor.

MPC cüzdanı, kullanıcıların anımsatıcı ifadeleri ve özel anahtarları depolamasına veya ezberlemesine dayanan geleneksel bir sektör standardını ortadan kaldırıyor. Bu cüzdan, anımsatıcı içermeyen bir kullanıcı deneyimine sahip ve kripto varlıklar, Bitget’in tek noktadan özel anahtara gerek kalma riskini ortadan kaldırmak için sunduğu parola tabanlı kimlik doğrulama yöntemini kullanıyor.

Bitget’in yeni sistemi, geleneksel Web2 ürün ve hizmetlerinde bulunan kullanıcı deneyimini yansıtmayı amaçlıyor. Ayrıca, MPC cüzdanı bir eşik imza şemasına dayanıyor ve güvenli büyük asal sayılar kullanıyor. Bu sistem, bir işlemi yetkilendirmek üzere imzayı tamamlamak için toplam anahtar paylaşımlarının yalnızca üçte ikisini gerektiren bir şema ile tasarlandı.

Son anahtar payı ise bir yedek bulut sunucusunda güvenli bir şekilde saklanıyor ve bu yöntem ile yüksek düzeyde merkeziyetsiz bir ortam ve güvenlik sağlanıyor. MPC cüzdanı ayrıca yeni cihazlar bağlandığında eski cihazlardaki anahtar paylaşımlarını geçersiz kılan bir paylaşım mekanizması sunuyor. Bu mekanizma, anahtar paylaşımlarının eski veya unutulmuş cihazlarda tehlikeye girme riskini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Kripto varlığın kendi kendine depolanması, merkezi borsaların büyük başarısızlıklarının ardından daha geniş ekosistemin giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Bu bağlamda, Bitget’in geliştirdiği MPC teknolojisi, kullanıcıların kripto varlıklarını daha güvenli bir şekilde saklamalarını sağlamayı hedefliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 31.000 Doları Aştı, Altcoinler de Yükselişte

Sonraki Haber

Solana’nın Yükselişi ve Fiyat Analizi

İlgili Haberler