Bitcoin’lerin %60’ı Uzun Vadeli Yatırım Olarak Değerlendiriliyor

İlayda Peker

Chainalysis’in son araştırmasına göre, Bitcoin (BTC) ‘nin büyük çoğunluğu uzun vadeli yatırım olarak tutuluyor. Araştırmada, BTC’nin % 60’ının lisanslı saklama depolarında tutulduğu ifade ediliyor.

Dijital Altın

Chainalysis, Bitcoin’in arzının azalmasını lider kripto para birimini altına benzer hale getirdiği ve varlığın dijital altın statüsünü desteklediği sonucuna vardı. Bununla birlikte aktif olarak işlemi yapılan ve fiyatı destekleyen 3.5 milyon BTC olduğu, “Ancak bu dijital altın, sık sık almayı ve satmayı tercih edenler için aktif bir işlem piyasası tarafından da destekleniyor. İşlemler için kullanılan 3,5 milyon Bitcoin piyasayı besliyor ve talep seviyesiyle etkileşim halinde fiyatı belirliyor.” sözleriyle ifade edildi.

Öte yandan Chainalysis uzun vadeli yatırımcıları, varlıklarının %25’ini hiç satmamış olan yatırımcılar olarak tanımlıyor ve bu kullanıcıların uzun yıllar boyunca varlıklarını sakladığını belirtiyor.

Bunların yanında Bitcoin arzının işlem segmenti ile ilgili daha derin araştırmalar yapan Chainalysis, bireysel yatırımcıların işlemlerin % 96’sından sorumlu olmasına rağmen profesyonel yatırımcıların hacmin büyük kısmını oluşturduğunu ifade ediyor. Firma konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Bir seferde borsalarda 10.000 dolardan daha az Bitcoin saklayanlar olarak kategorize ettiğimiz bireysel yatırımcılar, borsalara haftalık ortalama olarak gönderilen tüm transferlerin %96’sını oluşturan büyük çoğunluk gibi görünüyor. Ancak profesyonel yatırımcılar, borsalara gönderilen tüm Bitcoin değerinin %85’ini oluşturan piyasanın likiditesini kontrol ediyor.

Saklanan BTC: %60

Tüm Bitcoin arzının yaklaşık  60’ı lisanslı saklama uzmanları veya Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcıları veya VASP’ler tarafından saklanıyor. Bu istatistik birçok borsa içeriyor ve örneğin sadece Coinbase, 1 milyona yakın Bitcoin saklıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 19/06/2020

Sonraki Haber

Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor, Altcoin Sezonu Başlar Mı?

İlgili Haberler