Bitcoin’in Öleceğini İddia Eden Websitesi Öldü!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin son zamanlarda oldukça olumlu bir fiyat tablosu çiziyor ve 12 yıllık ömrüyle, yakın zamanda “öleceğini” söyleyen birçok ismi de haksız çıkarmaya devam ediyor. Örneğin; CoinCorner borsasının CEO’su Danny Scott’ın 8 Mayıs’ta bir tweet gönderisi ile paylaştığı gibi 2010 yılında bir web sitesi Bitcoin’in “yakında öleceğini” ifade etmişti. Ancak ironik bir şekilde bunu dile getiren web sitesi tarihe karıştı.

Bitcoin 12 Yıldır Hayatta

Bitcoin ortaya çıktıktan sonra “dolandırıcılık, ponzi şeması, yakın zamanda ölecek şey, fare zehri” gibi birçok sıfatla anıldı. Ancak 12 yıldır Bitcoin bunların her birinin tek tek yanlış olduğunu ve de en önemlisi “ölmediğini” kanıtladı.

Bunun yanında “Bitcoin Obituary” (Bitcoin Ölüm) ilanı sayfasına göre Bitcoin 2008’de ortaya çıkmasından bu yana 380 kez ölü olarak ilan edildi. Bunlardan ilki 15 Aralık 2010’da BTC fiyatının sadece 0,23 dolar olduğu zamandı. O dönemde The Underground Economist, “Bitcoin neden para birimi olamaz” başlıklı bir makale yayınlamış ve Bitcoin’in öleceğini dile getirmişti. Eğer bu makalenin arşivlenmiş bir kopyası nbulunmayasadı bu bilgiye ulaşamayabilirdik. Çünkü The Underground Economist adlı website artık yok.

Bitcoin’in Ölüm İlanları

Yukarı bahsi geçen makale değerlendirildiğinde aslında oldukça ileri görüşlü bir şekilde yazılmış olduğu dikkat çekiyor. Makalenin değerlendirdiği olasılıklardan birinde şu ifadeler kullanılıyor:

İnsanlar zaten Bitcoin’lerini harcamayacaklar çünkü sadece Bitcoin’i yalnızca biriktirerek çok para kazanıyorlar.

Ancak makalede insanlar kazanacaklarını kazandıktan sonra Bitcoin’in bir ölüm sarmalına gireceği ifade ediliyor ve “Bitcoin arzı sabittir ve dolayısıyla para birimi olarak başka bir kullanımı yoktur. Bitcoin fiyatının yükselme şansının olduğunu ve bunun hızlı bir şekilde olacağından şüpheliyim.” sözlerini kullanıyor.

Öte yandan makalede Bitcoin’in ilgi görmesinin tek sebebinin “yeni” olmasından kaynaklandığı sonucuna varıldı. Her ne kadar “Bitcoin’i bu kadar uzun süre hayatta tutan tek şey onun yeni olması. Ya sonsuza dek bir yenilik olarak kalacak ya da yeni olma durumu tahmin edilenden çok daha hızlı son bulacak.” ifadeleri kullanılmış olsa da Bitcoin hala ekonomik sistemde yenilikler getirmeye devam ediyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC’nin Herhangi bir Desteğinin Olmadığı Görüşü Yanlış Mı?

Sonraki Haber

Çin’in Twitter’ında BTC İki Haftada Üçüncü Kez Trend Oldu

İlgili Haberler