Bitcoin’in Gidişatını Kasım Mı Belirleyecek?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin 2020’nin en yüksek zirvesi 12.000 doları dün bir kez daha görd. Ancak sonrasında büyük bir geri çekilme yaşandı. Ayrıca yılların “güvenli limanı” Altın da tüm zamanlar rekoru kırdıktan sonra düşüşe geçti. S&P 500’ün ise yükseliş ivmesini devam ettirdiği görülüyor.

Ancak ortaya çıkan son açıklamalara göre tüm bu varlıklar çok büyük bir düşüş riski altında olabilir. Çünkü 2020 Amerika Başkanlık Seçimleri yaklaşıyor.

Seçimlerin Bitcoin Etkisi

Kasım ayında Amerika’nın mevcut başkanı Donald Trump ve başkanlık adayı Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı için büyük bir mücadele verecek. Ekonomistlere göre Amerika’da başkanlık seçimlerinin yapıldığı yıllar, küresel finans için her zaman önemli oldu. Dolayısıyla 2020 yılı da küresel finans adına önem teşkil ediyor.

Çünkü potansiyel bir değişikliğin ekonomi üzerinde de büyük etkileri olabileceği ifade ediliyor. Örneğin; Trump’ın göreve gelmesi hisse senetleri ve Bitcoin için bir rallinin başlangıcı olmuştu.

Ancak analistlere göre eğer Biden önümüzdeki seçimleri kazanırsa Bitcoin için tam tersi etki yaratabilir. Her ne kadar henüz nasıl bir fiyat beklentisi olduğu net olmasa da analistler Biden’ın göreve gelmesinin bir düşüş başlatacağını düşünüyor.

Öte yandan şu anda her ne kadar dün düşüş yaşanmış olsa da aslında genel itibari ile yükseliş eğilimlerinin görüldüğü bir dönemdeyiz. Ancak piyasada zaman zaman yaşanan düşüş hareketlerinin ve güçlü bir artışın başlayamamasının sebebinin seçimle ilgili belirsizlikten kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Düşüş Başlar Mı?

S&P 500’deki zımni volatiliteyi inceleyen bir volatilite endeksi olan CBOE VIX endeksi, her seçim yılında yükseliyor ve genel bir patlamaya işaret ediyor. Ancak salgın, mevcut ekonomik faktörler ve siyasi huzursuzluk nedeniyle, VIX’in bu sene çok yüksek olduğu görülüyor.

Bunun yanında her ne kadar VIX Bitcoin’i doğrudan etkilemiyor olsa da, gösterge bu kadar yüksek olduğu son zamanda “Kara Perşembe” yaşanmıştı.

Tüm bu bilgilere bakıldığında analistler, Bitcoin’in Kasım ayında bir düşüş yaşayabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu geri çekilmenin bir ralli ateşi yakabileceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Ağında Rekor Üstüne Rekor

Sonraki Haber

Blockchain Education Network (BEN) Airdrop’ları Başladı!

İlgili Haberler