Bitcoin’in Gerçek Değeri 45 Bin Dolar Mı? Uzman Analist Açıklıyor

Bitcoin Haber

Capriole Investments’tan Charles Edwards, Bitcoin‘in gerçek değerinin 45.000 dolar olduğunu ifade etti. Şu anki değeri düşük olmasına rağmen Bitcoin’in uzun vadeli bir yatırım fırsatı sunduğunu belirtti. Edwards’ın tahminleri, Bitcoin’in üretim maliyeti ve enerji değeri üzerine kurulu.

Bitcoin’in enerji değeri teorisine göre, Capriole Investments’in gerçeğe uygun değer tahmini 47.200 dolar. Edwards, Bitcoin’in üretim maliyetinin %100 isabet oranıyla 23.000 dolar olduğunu belirterek bu tahminin altını çizdi. Bitcoin’in değer tahmininin, üretimi için gereken enerji miktarı ile belirlenebileceğini öne süren teoriye göre, Bitcoin’in gerçeğe uygun değeri bu enerji miktarı ile tahmin edilebilir.

2023 yılında madencilik şirketlerinin yeni ASIC’lerin kurulumuyla kapasitelerini ve hashrate paylarını artırmaları nedeniyle, Bitcoin madenciliğinde harcanan enerji miktarı arttı. Edwards’a göre, Bitcoin’in enerji değeri, onun gerçeğe uygun değerini yansıtıyor. Bitcoin enerji değeri, spot fiyatıyla güçlü bir korelasyon gösterdi ve bu, teorinin en azından bir ölçüde geçerli olduğunu gösterebilir.

Ancak teorinin bazı sınırlamaları da var. Bitcoin’in enerji değerinin her zaman doğru olmayabileceğini, madencilik enerji verimliliğinin zaman içinde değişebileceğini belirtti. Ayrıca teorinin, Bitcoin fiyatını etkileyebilecek piyasanın mevcut arz ve talebi ve madencilerin gelecek yılki halving öncesinde attığı adımlar gibi faktörleri hesaba katmadığını da ifade etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında En Çok Zarar Eden 3 Token!

Sonraki Haber

ARK Invest, Kripto Paraların 2023 Rüzgarlarını Değerlendiriyor: Bitcoin ve Ethereum Analizi

İlgili Haberler