Bitcoin’in Geçmişi ve Geleceği: 2017 ve 2023 Grafik Karşılaştırması

Bitcoin Haber

Bitcoin‘in tarihsel verileriyine baktığımızda, geçmiş hareketlerin bazı noktalarda tekrar ettiğini görürüz. Ancak geçmiş verilerin her zaman doğruyu söylediğini söyleyemeyiz. Bitcoin, geçtiğimiz hafta bir aydır devam eden konsolidasyon hareketini sona erdirdi ancak önemli bir alçalan direnç çizgisinden henüz çıkmış değil.

Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana devam eden Bitcoin düşüşü, 2017’nin en yüksek seviyesinden sonra yaşananlara benzerlik gösteriyor. Her iki dönemde de Bitcoin, dip noktaya 12 ay sonra ulaştı ve RSI 50’nin üzerindeki nihai artıştan önce 50’nin altında geçici bir düşüş yaşandı.

Önceki boğa sezonunda Bitcoin, 180 gün süren ve %340 artış getiren bir ralli başlattı. Daha sonra, bir sonraki döngüye başlamadan önce 270 günlük bir süre içinde %70 oranında düzeltme yaptı. Ancak şu anki döngüde Bitcoin fiyatı daha kademeli bir yükseliş eğilimine girdi ve 240 günlük bir süre içinde %100 artarak 2023’ün en yüksek seviyesine ulaştı.

Eğer 2017 yılındaki hareketin tekrarı olacaksa, fiyatın yıl sonuna kadar düşüş trendinde kalması beklenir. FTX’in yarım milyar dolarlık yaklaşan Bitcoin satışı, SilkRoad ve MtGox tasfiyeleri gibi haber akışları da bu düşüşü destekler nitelikte.

Son olarak, Bitcoin fiyatının çizgiden çıkması halinde bir sonraki dirence 29.200 dolara kadar ulaşabileceği belirtiliyor. Ancak bu direnç çizgisinin kırılması durumunda, fiyatın 24.300 dolara kadar düşebileceği ifade ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Yatırımlarında Son Durum: Bitcoin Liderliğini Sürdürüyor

Sonraki Haber

Binance Duruşması Başlıyor: İlk Hamleler ve Beklentiler

İlgili Haberler