Bitcoin’in Büyük Artışının Katalizörü Ne Olacak?

İlayda Peker

Hayman Capital Management’ın kurucusu Kyle Bass’i son tweet’ine göre Bitcoin, gümüş ve altınla birlikte patlayıcı bir hareket yapmaya hazırlanıyor. Önde gelen riskten korunma fonu yöneticisi, dünya genelinde görülen büyük para basma politikalarının bu büyümenin ana katalizörü olacağına inanıyor.

Gümüş, Altın ve Bitcoin

Bass’e göre bahsi geçen bu büyük hareket ile gümüş on yıl önceki günlerine geri dönebilir. Riskten korunma fonu yöneticisi konuyla ilgili açıklamalarında, “Gümüş, altın, bitcoin vb. dünyanın dört bir yanındaki para basma politikaları devam ettikçe, patlayıcı hareketlerini daha da güçlü hale getirmeye hazır görünüyor. Gümüş 10 yıl öncesine geri dönüyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 2005 yılında 33 milyon dolarlık varlık ile hedge fonunu başlatan Bass, 2008 yılındaki finansal krizi tahmin etmesinden sonra ön plana çıkmıştı. 2007’de subprime ipoteklerin iptali üzerine zamanında yaptığı tahminler, müşterileri için yüzde 200 getiri ile sonuçlandı.

Geçtiğimiz yıl ise Bass, Bitcoin‘in Hong Kong’da yaşayan Y kuşağı tarafından sermaye yükseltmesi amacıyla kullanıldığını varsayıyordu.

Enflasyona Karşı Bitcoin

Nisan ayında Bass, Federal Rezerv’in krize zamanında yanıt vermesinin borsaya yön veren ana şey olduğunu kaydetmişti. Bass o dönemde FED’in olaya dahil olduğunu ve yapılabilecek her şeyi yaptığını ifade etti.

Mart ayı sonunda ABD merkez bankası sınırsız miktarda devlet borcu satın almaya başladı ve geçen ay bireysel tahvil satın aldığını da açıkladı.

Bunların yanında Bass’in Bitcoin’in yükseleceğini düşünmesi Paul Tudor Jones gibi önemli isimlerin de düşüncelerinin devamı gibi görünüyor. Bilindiği gibi Jones, 5.1 milyar dolarlık net değerinin yüzde 2’sine yakınını enflasyona karşı bir hedge olarak Bitcoin‘e yatırdı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Artışa Geçti: Sonunda Zincirler Kırılıyor Mu?

Sonraki Haber

CoinMarketCap’in DeFi Listelemesi Tartışma Yarattı

İlgili Haberler