Bitcoin’in (BTC) En Büyük Sorunu Volatilite Bir Sorun Olmaktan Çıkıyor Mu?

İlayda Peker

2009’da piyasaya sürüldüğünden beri Bitcoin (BTC) ile ilgili en büyük eleştirilerden biri fiyat volatilitesi oldu. Bazıları Bitcoin’in fiyatının para birimi olarak kullanılacak kadar istikrarlı olmadığına inanırken, diğerleri fiyatının her geçen gün daha istikrarlı hale geldiğine inanıyor.

Volatilite Problemi

Bitcoin’in bir para birimi olarak kullanılamasının önündeki en büyük engelin volatilite olduğu düşünülüyor. Çünkü kimse kahvesini 10 liraya aldıktan 2 saat sonra aynı kahve için 12 lira ödemek istemiyor. Ancak bunun yanında aynı kişiler için 100 TL’ye aldıkları Bitcoin’in 1 gün sonra 120 TL olması bir sorun teşkil etmiyor. Hatta bu, iyi bir yatırım olarak nitelendiriliyor.

Dolayısıyla Bitcoin şimdilik günlük kullanım için uygun görülmese de yatırım için iyi bir araç olarak nitelendiriliyor. Bunun yanında özellikle büyük miktarlarda gerçekleşen BTC transfer işlemlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha düşük ücretlerle gerçekleştiğini ve aslında para transfer işleminin de günlük hayatımızın bir parçası olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Tarihsel Volatilite

Bitcoin’in ilk günlerinde, işlemleri kolaylaştıracak borsa yoktu ve bu durum dijital varlığa değer vermeyi zorlaştırıyordu. Bu sebeple BTC fiyatının 1 doların üzerine çıkması birkaç yıl aldı. Ancak 2012’nin sonuna doğru Bitcoin fiyatı katlanarak artıyordu. 2013, Bitcoin‘in ilk büyük artışını gördüğü yıl oldu, başlangıçta BTC 100 doların üzerine ve ardından 1.000 doların üzerine çıktı.

Ancak sonrasında  Bitcoin fiyatı %70’den fazla düştü ve 2015’in sonlarına kadar süren bir ayı piyasası yaşandı. 2016 yılında süren volatil piyasanın ardından 2017 yılı adeta Bitcoin’in yılı oldu ve fiyat 20.000 dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Ama daha önce de yaşandığı gibi 2018 yılında bir düşüş başladı ve BTC 4.000 doların altına kadar geriledi. Sonrasında nispeten sakin geçen bir 2019’un ardından lider kripto para biriminin 2020 yılında yeniden hareketlenmeye başladığını görüyoruz.

2020’de Volatilite

İçinde bulunduğumuz yıla bakıldığında, muhtemelen yaşanan küresel olayların da etkisiyle Bitcoin’in volatilitesinin petrolden, yükselen piyasa para birimlerinden ve hatta ABD emlak piyasasından daha düşük olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla en başta ifade ettiğimiz gibi BTC fiyatı her geçen daha istikrarlı hale geliyor olabilir.

Bunlara ek olarak günümüzde Bitcoin ve kripto para piyasası çok gelişti ve artık kahve alırken bile değişken fiyat sorun değil. Çünkü Bitcoin kullanmak isteyen ancak volatiliteden etkilenmek istemeyen kişiler anında kripto para-geleneksel para dönüşümü yapan uygulamalarla kahvelerini alabiliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da İşler Karışıyor!

Sonraki Haber

Staking İşlemleri Coinbox.org’da Başlıyor

İlgili Haberler