Bitcoin’in (BTC) Düşüşü İle Büyük Oranda Likidasyonlar Yaşandı!

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı Cuma günü Bitstamp borsasında 38.250 dolara düştü ve Ağustos ayının başından bu yana en düşük seviye kaydedilmiş oldu.

Bitcoin Yükselişe Geçebilecek Mi?

Lider kripto para birimi bugün 39.000 doların üzerine çıkabilmek ve bu seviyenin üzerinde kalabilmek için mücadele ediyor. Bitcoin fiyatı Perşembe günü 43.500 doların üzerine çıkarak yatırımcıların yüzünü güldürmüştü. Ancak bu artışın bir ayı tuzağı olduğu anlaşıldı ve sonucunda da %12’lik gerileme yaşandı.

Analitik firması Coinglass tarafından sağlanan verilere göre, son dört saat içinde 372.65 milyon dolar değerinde kripto tasfiye edildi. Long pozisyonlar ise tasfiye olan miktarın yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Dolayısıyla Avalanche (AVAX) ve Binance Coin (BNB) gibi çoğu altcoin çift haneli kayıplar verirken Bitcoin’den daha da sert bir yenilgi almış oldu.

Buna ek olarak son 24 saat içinde toplam 183.239 liq olmuş oldu ve bir BitMEX kullanıcısı sadece tek bir işlemde 9.91 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybetti.

Eleştirmenler Mutlu

Yatırımcıları giderek daha fazla endişe sararken bazı Bitcoin eleştirmenlerinin yüzünün güldüğü görülüyor. “Black Swan” yazarı Nassim Taleb, yakın tarihli bir tweet’te Bitcoin yatırımcılarını “mahvolmuş kumarbazlara” benzetti.

Bunun yanında kripto par ekosisteminde önemli bir isim olan Mike Novogratz daha önce yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in 38.000 dolar seviyelerinde dibi göreceğini ve sonrasında yükselişe geçeceğini dile getirmişti. Şimdilik Novogratz’ın tahmininin yarısının tuttuğu görülüyor. Ancak BTC’nin buradan yükselişe mi geçeceği yoksa Novogratz’ı haksız çıkarıp daha fazla bir düşüş mü kaydedeceği bilinmiyor.

Tüm Piyasalar Baskı Altında

Son zamanlarda, artan tahvil getirileri nedeniyle kripto para birimleri ve teknoloji hisselerinin baskı altında kaldığı görülüyor. Bu noktada Novogratz’ın bahsi geçen konu hakkında da açıklama yaptığı görülüyor.

Öte yandan Federal Rezerv’in parasal sıkılaştırmaya hızlı geçişi, kripto para birimleri ve hisse senetleri için riskten uzak bir ortam yaratmıştı. Ancak son açıklamalara göre ABD Merkez Bankası’nın bu yıl birçok kez faiz oranlarını artırması bekleniyor. Reuters anketine göre, bu yıl üç faiz artırımı bekleniyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Piyasa Kana Bulandı: Bitcoin (BTC) 6 Ayın En Düşük Seviyesinde!

Sonraki Haber

Peter Schiff, Piyasaya Korku Pompalıyor: “Bitcoin Fiyatı 10.000 Dolara Gerileyebilir”

İlgili Haberler