Bitcoin’in (BTC) Arz Kıtlığı Gelecekte Bir Soruna Mı Dönüşecek?

İlayda Peker

Bitcoin, tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen 12 Mart’tan sonra başlayan kesintisiz para basma politikaları karşısında 2020’de kurumlar, şirketler ve hedge fonları tarafından benimsenmeye başladı. Böylece Bitcoin’in fiyat artışının fitili de ateşlenmiş oldu.

Bitcoin: Hesap Birimi

Değer deposu ve güvenli sığınak anlatısı, öncelikle lider kripto para biriminin 21 milyon ile sınırlı arzına odaklanıyor. Ancak son zamanlarda Bitcoin’in arz sıkıntısı sebebiyle çeşitli sorunlar yaşayabileceği ifade ediliyor. Fidelity Investment konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in çok küçük parçalara bölünebilen bir varlık olduğunu ve bu sebeple herahngi bir arz sorunu ile karşı karşıya olmadığını ifade ediyor.

Bununla birlikte bu söylemler Bitcoin’de yeni anlatıların gelişmesine sebep oluyor ve lider kripto para birimi sadece bir “değer deposu” değil, aynı zamanda bir “hesap birimi” haline geliyor.

Bitcoin Yeniden Fiyatlandırılabilir Mi?

İnsan beyni, kalıpları tanıma ve hatırlamanın yanı sıra en az dirençli yolunu bulmak, yol boyunca karşılaştığı yaşam zorluklarını azaltmak ve yaşam süresini uzatmak için donanımlı. Tam da bu sebeple varlıklar genellikle 10 dolar, 1.000 dolar, 10.000 dolar ve 20.000 dolar gibi yuvarlanmış rakamlar etrafında veya 18.888 dolar gibi tekrar eden rakamlar çevresinde işlem görüyor.

Aslında kulağa ne kadar garip gelse de bu durumun, emir girişi yapmak için parmağın ne kadar az hareket ettiği ve böyle bir emir vermek için ne kadar az düşünüldüğü ile ilgili olduğu ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak insanlar tam rakamlara sahip olmayı seviyor. Bu yüzden Bitcoin bu kadar pahalı hale geldiğinde yatırımcılar altcoin’lere yöneliyor. Nic Carter ise bu konuda arzın sınırlı olmasının Bitcoin için çok önemli olduğunu ancak bu sebeple dünyadaki BTC miktarının asla az olmayacağını ifade ediyor. Çünkü sadece 21 milyon Bitcoin’in var olacağı doğru olsa da her BTC, 0.00000001 BTC’ye karşılık gelen kripto para biriminin en küçük ölçü birimi olan yüz milyon “satoshi”ye (sat) bölünebiliyor.

Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre, her bir kripto para daha sonra sat tarafından “yeniden fiyatlandırılabilir” veya hatta gerekirse daha fazla ondalık hale getirilebilir.

Arz Kıtlığı Bir Sorun Değil

Carter ve Bloomberg TV Editörü Joe Weisenthal’a göre teorik olarak, tek bir BTC bile yeterli sayıda bölünürse tüm bir piyasayı destekleyebilir.Bu sebeple yatırımcılara altcoin yatırımı yapmadan önce bir kez daha düşünmeleri tavsiye ediliyor.

Yani Bir BTC alınamasa bile 100 dolar değerinde BTC sahibi olunabiliyor. Bu da aslında Bitcoin’in tüm dünya için yeterli olduğu ve herhangi bir arz sorunu yaşanmayacağı anlamına geliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Hesaplama

Sonraki Haber

Bu Sinyal Bitcoin’e (BTC) Yeni Rekorlar Getirebilir!

İlgili Haberler