Bitcoin’in (BTC) 2013 ve 2017’deki Rallilerinden Öğrenilecekler: Ralli Bitti mi?

Metin Alaca

Bitcoin (BTC) fiyatı aylardır devam eden yükselişten sonra şubat ayının son haftasından bu yana sert bir düşüş dönemine girdi. Bitcoin fiyatının 2021 yılındaki en büyük düşüşü olarak görülen bu dönem, fiyatın da 43.000 dolar bandına sarkması yol açtı.

Bitcoin Rallilerinin Karşılaştırması

Peki Bitcoin’in daha önceki 2013 ve 2017 yılındaki rallilerinden çıkartılacak ne gibi dersler var ve yatırımcılar bu konuda ne yapmalı? Bitcoin rallilerinin 2013, 2017 ve 2021 yıllarındaki verilerine bakıldığında ilk olarak Bitcoin Rezerv Risk indikatörü ortaya çıkıyor.

Söz konusu indiakatör RR endeksi olarak da bilinmekte. 2013 ve 2017 yılındaki risk rezerv verilerine bakıldığında, Bitcoin’in 2021 yılı için hala gidecek yeri olduğu görülüyor. 2013 ve 2017 yıllarında neredeyse aynı seviyeye ulaşılmasından sonra ise fiyatın sert düştüğü de gözlerden kaçmıyor.

BTC İçin RR Endeksi Henüz Alarm Vermiyor

RR oranına göre henüz fiyat çizgisinin bulunduğu seviyeye bile yetişemeyen BTC, daha önceki rallilerde bunun iki kat üzerine çıkmıştı. Şu an ise rezerv risk oranının eskiye kıyasla çok ama çok düşük olduğu görülmekte. Aslında bu indikatör ünlü analist Peter Brandt’in tahminleri ile de uyuşuyor.

Brandt, fiyatın orta vadede 100.000 doları, uzun vadede ise 230.000 doları görmesini bekliyor. Böyle bir yükseliş RR indikatörünün daha önceki rallilerde aldığı görünümü de tamamlıyor.

btc

Bu kıyaslama aslında kısa vadeli Bitcoin fiyatının gidişatı hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlamakta. Bu indikatöre ek olarak SOPR verilerine bakıldığında da bunun aylardan sonra ilk defa negatife döndüğü görülmekte. Bu indikatör daha önce 2017 yılında %30’luk her düşüş sonrası negatife dönmüş ve devamında yükselmeye devam etmişti.

BTC Fiyatının Düşüşü İle İlgili Uzman Yorumu

Bitcoin’in bu şekilde sağlıklı düzeltmeler yapması ise analistlerin başından beri vurguladığı bir nokta. Josh Rager gibi önde gelen isimler %30’luk düzeltmelerin korkulacak bir şey olmadığını ifade etmekte. Burada kritik destek noktasının ise 36.000 dolar olduğu görülüyor.

36.000 dolara uzanan bir Bitcoin fiyat düşüşü piyasayı derinden etkileyebilecek olsa da 2017 yılında bundan daha sertlerinin yaşandığı biliniyor. Birçok yatırımcı 12.000 dolardan 7.000 dolara uzanan düşüşte BTC’lerini satsa da sabırlı yatırımcılar 20.000 doları görmeyi başardı. BTC’nin her rallisinin aynı gideceğinin bir garantisi olmasa da kurumsal alımların da BTC için henüz yolun başında olduğu tahmin ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşüşü Nerede Duracak? İşte Dikkat Çeken Veriler

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) ve Altcoin’ler Geçen Haftanın Kayıplarını Geri Alabilecek Mi?

İlgili Haberler