Bitcoin’in 10.000 Doları Aşmasının 3 Nedeni

İlayda Peker

18 Aralık 2019’dan bu yanan Bitcoin fiyatı %68 artış sergiledi ve 9 Şubat’ta önemli bir seviye olarak 10.000 doların üzerine çıktı. Çoğu analiste göre Bitcoin’in 10.000 doları aşması büyük bir rallinin başladığının işareti olarak görülüyor.

Peki, bu yükselişin arkasında ne gibi sebepler var?

Bitcoin Birikimi

Three Arrows Capital CEO’su Su Zhu 28 Aralık 2019’da yaptığı açıklamada Bitcoin yatırımcılarının bir birikim sürecinde olduğunu ve Ocak ayı sonuna kadar fiyatın 9.000 dolara ulaşabileceğini dile getirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

BTC/USDT primleri ve fiyat hareketleri net birikim işaretleri veriyor ve para akışının tekrar risk altında olduğunu gösteriyor. Ocak sonundan önce 9.000 doların üzerini görmek beni şaşırtmaz.

Bunun yanında kripto para araştırma firması Diar’a göre, Tether‘ın 2019’un ortalarındaki zincir içi faaliyetinin çoğunluğu Çin’de gerçekleşti. Çin borsalarından gelen Tether hacmi, Batı’daki borsalardan önemli ölçüde daha yüksekti.

Analistlere göre tüm bunlar Mayıs ayında gerçekleşecek olan madencilik ödül yarılanmasıyla da birleşince ciddi bir birikim aşamasında olunduğu sinyallerini veriyor.

Balina Manipülasyonu

Büyük Bitcoin balinalarından biri olan Joe007, Bitcoin fiyatı 9.000 doların ortalarındayken sahte alımlar ve sahte emirlerle piyasanın manipüle edildiğini birçok kez dile getirmişti. Bitcoin’in fiyatı 10.000 dolara ulaştıktan sonra, Bitcoin balinası şu ifadeleri kullandı:

Ben de herkes gibi eski iyi bir BTC paraboliği içinde olduğumuzu düşünüyorum ama sonunda para kazanmak istiyorum. Ancak fiyatın düşük likidite ve zayıf geleneksel para girişi karşısında artırılması mümkün değil.

Bitcoin rallisinin balinaların manipülasyon hareketi olarak başladığı ifade edilse de bi geri çekilmenin yaşanıyor olması bunun kesin olup olmadığını belirsiz olduğunu ortaya koyuyor.  Basitçe söylemek gerekirse, bireysel yatırımcılar dahil olmaya ve piyasada kaybetme korkusuyla yatırım yapmaya başlarsa manipülasyon olarak başlayan şey organikleşebilir.

On-chain İşlemler

Bitcoin’in hem temel hem de teknik faktörlerini dikkate alan çeşitli göstergeler üzerinde çalışan Willy Woo, 10.000 doların aşılmasının On-chain işlemler sebebiyle olduğunu dile getiriyor.

Yapılan açıklamalara göre bu üç faktörün birleşmesi Bitcoin’in 10.000 dolar üzerine çıkmasını sağladı…

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Daohaus Nedir

Daohaus Nedir?

Sonraki Haber

Anthony Pompliano’ya göre 2021 Sonu Hedefi 100.00 Dolar

İlgili Haberler