Bitcoin’i 2020 Rekoruna Götürecek Etken Bu Olabilir!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin (BTC) yaklaşan Amerika başkanlık seçimlerinin de etkisiyle 2020 yılının en yüksek seviyesini görebilir. Citigroup tarafından yayınlanan bir raporda 3 aylık emtia görünümleri değerlendirildi ve buradan da BTC’nin yakın zamanda 2020 rekorunu kırabileceği sonucu çıkıyor.

Bitcoin Rekor Kırabilir Mi?

Amerikan bankacılık devi hazırladığı raporda Altın’ın hareketlerini ve Kasım ayında yapılacak olan seçimde ortaya çıkabilecek potansiyel durumları değerlendirdi. Citigroup’a göre Altın seçimler sebebiyle artışa geçebilir ve yeni bir rekor kırabilir.

Mart 2020’den bu yana Altın piyasasını düzensiz bir şekilde takip eden Bitcoin, bu hafta da benzer bir görünüm çiziyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın ikinci koronavirüs yardım paketi olmadan ABD ekonomisini destekleyemeyecekleri konusunda yaptığı uyarıların ardından lider kripto para birimi kısa bir süre 10.100 dolara kadar geriledi. Çünkü ABD Kongresi, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler yardımın boyutu konusunda tartışırken uzun zamandır beklenen mali yardım ertelendi. Pek çok ekonomist ve analist, ikinci yardım paketinin başkanlık seçimlerinden önce gelmeyeceğini tahmin ediyordu.

Söz konusu gecikme, ABD’nin tarihsel olarak yüksek bir işsizlik oranı, iflas etmiş küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısında bir artış ve koronavirüs vakalarında bir canlanma olduğu halde yaşandı. Bu sebeple de yatırımcılar fonlarının bir kısmını yeniden dolara çevirmek zorunda kaldı. Böylece Altın ve Bitcoin’de düşüş yaşanmış oldu.

Ancak Citi Bank’ın açıklamalarına göre Altın 2020 yılında bir rekor daha kırabilir. Çünkü her ne kadar seçim öncesi ve sonrası ile ilgili net bir tarihsel veri olmasa da dördüncü çeyrekte Altın’ın genel olarak artışa geçtiği ifade ediliyor. Dolayısıyla Citi Bank dördüncü çeyrekte Altın’dan rekor bekliyor.

Altın ve Bitcoin

Citi Bank’ın raporuna göre Fed yardımlarını arttırdığı sürece güvenli limanlara olan yönelme artarak devam edecek. Bu durumda bir güvenli liman olarak nitelendirilen Bitcoin’in de artış göstermesi bekleniyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple’dan (XRP) Önemli Vakıf Adımı!

Sonraki Haber

KuCoin Hack’lendi! Zarar Oldukça Büyük!

İlgili Haberler