Bitcoin’e Rekoru Amerikalılar Mı Kırdıracak?

İlayda Peker

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyada ekonomik teşvikler uygulandı. Amerika da bu teşvikler kapsamında vatandaşlarına karşılıksız çekler gönderdi. Yapılan açıklamalara göre vatandaşların bir kısmının bu yardımları Bitcoin yatırımı olarak değerlendirdiği ortaya çıktı. Bununla birlikte o dönemde yatırım yapan kişilerin ortalama olarak %45 gibi bir kazanç elde ettiği de değilinilmesi gereken önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Amerika’nın Yeni Teşviği

CNN’den Jake Tapper ile 26 Temmuz’da gerçekleştirdiği röportajında Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Amerikalıların ilk olarak 23 Temmuz’da açıklanan yaklaşık 1 trilyon dolarlık teşvik paketinin bir parçası olarak 1.200 dolarlık bir çek daha alacağını doğruladı.

Ancak Newsweek’e göre, birçok Amerikalı ABD Hazinesinin Mart ayı sonlarında vermeye başladığı ilk yardımları almadığını bildirdi. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ikinci ödemelerin Ağustos ayında geleceğini açıkladı. Ama Mart ayındaki işlemler aynı şekilde gerçekleşecekse bu yardımların Kasım ayında vatandaşlara ulaşacağı anlamına geliyor.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Teşvik yardımları, işlerini kaybeden veya koronavirüs pandemisi sırasında çok daha düşük gelir elde eden birçok ABD sakininin maruz kaldığı ekonomik sıkıntıyı hafifletmeyi amaçlıyordu. Bununla birlikte Nisan ayında alınan ilk yardım çeklerinin ardından, bu yardımların günlük ihtiyaçlarda kullanılması yerine Bitcoin gibi kripto para varlıklarına yatırılmış olabileceği gibi bir durum oluştu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong o dönemde yaptığı açıklamalarda borsaya 1.200 dolar değerinde giriş yapan fon sayısının oldukça yükseldiğini dile getirdi.  Hatta yapılan açıklamalar göre bu rakam 4 kat arttı.

Öte yandan Bitcoin fiyatının son olarak 10.200 doların üzerine çıkması ve artış ivmesi kazanmasıyla birlikte başka bir yardım ödemesinin yapılacağı haberlerinin aynı döneme denk gelmesi, Amerikalıların bu yardımları da Bitcoin yatırımı olarak değerlendirme ihtimalini yükseltmiş oldu.

Bunun yanında Reddit’ten yardım çekleri ile ilgili açıklamalar yapan kullanıcılar, “Doğrudan Bitcoin’e doğrudan soğuk cüzdanıma” ya da “Geçen sefer yaptığım gibi Bitcoin’e yatıracağım” gibi ifadeler kullandılar.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Artıyor, Altcoin’ler Nasıl Tepki Verecek?

Sonraki Haber

Piyasada Farklı Sesler Yükseliyor, BTC Fiyatı Düşecek Mi?

İlgili Haberler