Bitcoin’de Yükseliş Sinyalleri: Teknik Göstergeler Ne Diyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC), haftalık ve günlük zaman dilimlerini gösteren grafiklere baktığımızda analistler potansiyel dip seviyelerinin oluştuğunu ve yükseliş sinyalleri alındığını ifade ediyor.

Bitcoin Grafikleri

17-24 Temmuz haftasındaki Bitcoin fiyat hareketinin yükseliş gösterdiği görülüyor. Bitcoin fiyatı 24.276 dolara kadar yükseldi ancak bir geri çekilmenin ardından 21.700 dolar seviyelerine kadar ilerledi. Geri çekilmeye rağmen BTC’nin haftalık açılış fiyatının üzerinde olması  bir yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor. Yazının kaleme alındığı sırada ise BTC 21.880 dolar üzerinde işlem görüyor.

Analistlere göre göstergeler de yükseliş sinyali veriyor. Örneğin; RSI aşırı satım bölgesinin dışına çıktı. 2018’in sonunda benzer bir hareket, uzun vadeli bir yükseliş rallisinin başlangıcı için katalizör olmuştu. Analistlere göre RSI, azalan trend çizgisinin üzerine çıkıp 50’nin üzerinde kalırsa bu bir yükseliş trendi olarak yorumlanabilir.

Ek olarak yapılan açıklamalara göre fiyat, 2017’de tüm zamanların en yüksek direnci olarak hareket eden 19.250 dolarlık yatay destek alanında da bir sıçrama yaşadı ve bu da bir yükseliş sinyali olarak değerlendirebilir.

Bitcoin’de Boğa Sinyalleri

Analistlere göre günlük grafikler de yükseliş sinyali veriyor. İlk olarak, fiyat 5 Nisan’dan beri mevcut olan alçalan bir direnç çizgisinden kırılma yaşadı. Analistlere göre bu tür uzun vadeli yapılardan kopuşlar genellikle önemli yukarı hareketlere yol açma potansiyeline sahip.

Bitcoin ayrıca 22.300 dolarlık yatay alanın üzerine de çıktı ve bugün aşağı yönlü bir kırılım gelene kadar bu seviye destek olarak kaldı. Böylece fiyat hem çapraz hem de yatay direnç seviyesinden çıkmış oldu.

Son olarak günlük RSI, yükseliş trendleriyle ilişkili bir hareket olan 50’nin üzerine çıktı. Bu göstergenin 50’nin altına en son geçişi 6 Nisan’daydı. Böylece, gösterge, azalan direnç çizgisinin tamamı için 50’nin altındaydı. Dolayısıyla bu durum da bir yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum (ETH) İçin Olası Senaryo! Belirsizlik Çözülebilir!

Sonraki Haber

Dogecoin Kopyasında Rugpull İddiaları: Fiyat Yüzde 99’dan Fazla Düştü!

İlgili Haberler