Bitcoin’de Yeniden Bir Düşüş Eğilimi Başlayabilir

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre dolar toparlanmaya başladı ve aynı zamanda Altın ve Bitcoin’in fiyatlarında düşüşler yaşanıyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) euro ile ilgili yaptığı açıklamalar da dolar için adeta katalizör görevi görüyor.

Dolar, Altın ve Bitcoin

Dolar 1 Eylül’den bu yana bir yükseliş grafiği çiziyor. Doların yükselmesi demek Altın ve Bitcoin’in düşüş eğilimi göstermesi demek. Çünkü iki varlık da dolar cinsinden değerlendiriliyor.

Doların yükselmeye başlamasının ardından lider kripto para birimi Bitcoin 12.200 dolar bandında 11.100 dolar bandına geriledi ve Altın da benzer şekilde %1,8 gibi bir düşüşle tepki verdi.

Bunların yanında ekonomistler kısa vadede doların güçlenmeye devam edeceğini düşünüyor. Çünkü ECB yaptığı son açıklamasında euro’nun yükselişini engellemek için çalışmalar yapacağını ve finansal teşvik sağlanacağını dile getirdi. Dolayısıyla euro’nun dengelenmeye çalışılması esnasında doların güç kazanması bekleniyor.

Bu açıklamalara bakıldığında ekonomistlere göre doların güç kazanması Bitcoin ve Altın üzerinde bir satış baskısının görülmesine sebep olabilir. Bu durumda da haliyle fiyatlarda düşüşler yaşanabilir.

Öte yandan MUFG analisti Lee Hardman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri ECB’nin euro’yu dengelemek için acil bir eylem planı içinde olmadığını ancak yine de çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi. Arkera küresel makro stratejisti Viraj Patel ise euro’nun daha da yükselmesi durumunda ECB’nin acil bir reaksiyon göstereceğini ifade etti.

Bitcoin Yatırımcıları

Bu durumu değerlendiren Bitcoin yatırımcılarının şu an için bir düşüş hissiyatında olduğu ifade ediliyor. Analistler ise düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda 10.600 dolara kadar bir geri çekilmenin olabileceğini düşünüyor.

BTC uzun zamandır 11.000 doların üzerinde seyrediyor ve bu seviye önemli bir destek noktası halini aldı. Bu noktanın kırılması ise analistlere göre daha büyük kayıpları beraberinde getirme potansiyeline sahip.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Blockchain Education Network (BEN) Airdrop’ları Başladı!

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum Adına Büyük Hamle: Fiyatlar Etkilenir Mi?

İlgili Haberler