Bitcoin’de Sular Durulmuyor: 10.000 Dolarla Mücadele Ne Zaman Bitecek?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin 3 hafta içinde 12.450 dolar bandından 9.900 bandına kadar bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 10.000 doların altını görmesi büyük bir korku yarattı ama sonrasında boğalar düşüşe izin vermedi ve toparlanma başladı. Ardından dün yine 10.000 doların altı görüldü ve yine boğaların müdahalesi ile önemli psikolojik seviyenin üzerine çıkıldı.

Ancak bugün yine Bitcoin (BTC) 10.000 doların altına gerileyince yatırımcılarda korku hissiyatı oluşmaya başladı. Analistler ise bir sonraki hamlenin hangi yönde olacağı konusunda kararsız gibi görünüyor.

Bitcoin Fiyatı

Aslında hisse senetleri ve Bitcoin arasında oluşan korelasyon piyasada tedirginlikle karşılanıyor. Bunun yanında Bitcoin’in zaman zaman Altınla da bir korelasyon oluşturduğu görülüyor.

Analistlere göre son düşüşler Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyondan kaynaklanıyor olabilir. Eğer düşüşün sebebi bu korelasyonsa BTC için sıradaki hedefin 9.600 dolar bandı olduğu iddia ediliyor. Ancak bu sadece bir denk gelme ise ve Bitcoin bu noktada korelasyonda olmadıklarını kanıtlarsa da mevcut düşüşün sadece bir düzeletme olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan veri firması Glassnode, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki haftalarda on-chain veriler ve temel göstergeler ile birlikte hisse senedi piyasalarını da kontrol etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Düşüş Sebebi

Aslında Bitcoin geçtiğimiz hafta Bithumb borsasının polis baskınına uğramasının hemen ardından düşüşe geçti. Dolayısıyla bazı isimler düşüşler polis baskını arasında ilişki olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte bugün Bithumb’ın ikinci bir polis baskınına uğradığı ortaya çıktı ve hemen arkasından yine bir geri çekilmeyle karşılaşıldı.

Dolayısıyla tek etken olmasa da Bithumb olayının düşüşle ilgisi olabilir.

Bunlara ek olarak önümüzdeki günlerde Bitcoin’in 10.000 doların altında mı yoksa üstünde mi seyredeceği ile ilgili analistler tarafından net bir açıklama henüz yapılmadı. Yine de uzun vadeli artış beklentilerinin sürdüğünü ifade edebiliriz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bithumb İkinci Bir Polis Baskınına Uğradı: Bitcoin Yeniden Düşer Mi?

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 08/09/2020

İlgili Haberler