Bitcoin’de Pump ve Dump Mı Uygulandı?

İlayda Peker

Bitcoin bu haftayı nispeten az volatiliteli geçiriyor. Ancak dün akşam saatlerinde çok kısa sürede yaklaşık olarak 500 dolarlık bir fiyat artışı yaşandı. Bu da yatırımcıların heyecanlanmasına sebep oldu.

Pump ve Dump Hareketleri

Tradingview verilerine göre Bitcoin bu hafta toplamda yaklaşık olarak %10’luk bir kayıp yaşadı. Hafta sonu 7.850 dolar seviyelerini gören BTC hafta içinde 7.100 dolara kadar geriledi. Ancak dün akşam saatlerinde BTC’nin fiyatı 7.700 dolar seviyesine yükseldi ve yaklaşık olarak 6 saat bu seviyede seyrettikten sonra çok kısa süre içinde kazanılan bütün kar kaybedildi. Dolayısıyla analistler bu iniş ve çıkışı şüpheli işlem olarak nitelendirdi.

Bu hareketlerin ardından lider kripto para birimi haftanın geri kalanında seyrettiği çizgisine geri döndü. Analistlerin tahminlerine göre yılın geri kalan döneminde de düşüş eğilimi devam edecek ve 6.000 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanacak.

Bunların yanında genel olarak göstergeler aşağı yönlü olduğu için bu anlık hareketler beklenen etkiyi yaratmıyor.

Manipülasyon Yorumları


Öte yandan bu şüpheli durum Peter Schiff gibi manipülasyon yorumu yapmak için hazırda bekleyenlere de bir fırsat yaratmış oldu. Schiff konuyla ilgili paylaştığı bir tweet gönderisinde şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin’in pump ve Dump hareketleri cazibesini kaybediyor. Fiyata bir dakika içinde %7,5’lik artışla 550 dolar pump yaptırmayı başardılar. Yine de 7.5 saatin sonunda hareket tersine döndü ve %8’lik dump yaşandı. Eğer Bitcoin pumpları artık alıcı çekemiyorsa oyun biter.

Schiff’in yanında Bitcoin’in eninde sonunda yok olacağını söyleyen birkaç isim daha bu pump ve dump hareketi dolayısıyla Bitcoin’i topa tuttu.

Kaynak: NewsbtcTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP/USD Teknik Analizi, Ripple Fiyat Tahmini

Sonraki Haber

Amerika, Stablecoin’lere Karşı Uyardı

İlgili Haberler