Bitcoin’de Oluşması Beklenen Ölüm Sarmalı Öldü!

İlayda Peker

Bitcoin’in hashrate’i son zamanlarda 125 EH/s’in de üstüne çıkarak yeni bir tüm zamanlar rekoru kırdı. Böylece dünyanın ilk ve en büyük kripto para biriminin ağı şimdiye kadar güvenlik seviyesi açısından en yüksek raddeye ulaşmış oldu. Bu artış nedeniyle, madencilik zorluğunun 13 Temmuz’da yüzde 9.52 olarak ayarlanması bekleniyor.

Ölüm Sarmalı Öldü!

Bitcoin hashrate’inin yeni bir rekor kırması, blok ödülü yarılanması sonrasında oluşması beklenen ölüm sarmalı söyleminin de ortadan kalkmasına sebep oldu. Bazı isimler, madencilerin gelirlerinin %50 azalması sebebiyle kepenk indireceğini böylece bir ölüm sarmalı oluşacağını iddia ediyordu. Ancak Bitcoin sisteminin kendi kendi ayarlaması sayesinde arz oranı yarılanmış olsa da bir yandan da zorluk ayarlaması yapıldığı için madencilerin çoğunluğu faaliyetlerini devam ettirebildi.

Bunun yanında ağı terk etmek yerine, Bitcoin madencileri aktif olarak daha verimli ASIC’lere yatırım yapmayı tercih etti. Nisan ayında Bitmain, 115 TH/s’ye kadar hesaplama gücüne sahip olan yeni nesil madencilerini (S19 ve S19 Pro) satmaya başladı.

Yarılanma Sonrası Fiyat

Geçen hafta ağın gerçek değerini belirlemek için kullanılan Bitcoin‘in enerji değerinin de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ifade edilmişti. Bunu 12 Temmuz’da gerçekleşen ve Hash Ribbons göstergesinin satın alma sinyali vermesiyle oluşan fiyat artış işareti takip etti.

Ayrıca tarihsel olarak bakıldığında da önceki yarılanmalardan 10 ay sonra ralliler başlamıştı. Yani şu an için Bitcoin fiyatının durgun seyretmesi tarihsel olarak çok da büyük sorun teşkil etmiyor ve tarih tekerrür ederse yaklaşık 7 ay sonra bir ralli başlayabilir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatını Bu Hafta Aşağı Çekebilecek 3 Etken

Sonraki Haber

Analistlerden Piyasanın Tersi Açıklamalar

İlgili Haberler