Bitcoin’de Muazzam Hareketler: Sıradaki Hedef 15.000 Dolar!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün adeta bir ralli yaşıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 14.875 dolardan işlem gören Bitcoin’in bundan dakikalar önce 14.920 dolar ile 15.000 dolara oldukça yaklaştığını görüyoruz.

Ayrıca 2017 yılında da Bitcoin’in Kasım ayında durdurulamaz bir yükselişe geçtiğini ve Aralık ayında rekor kırdığını bu noktada hatırlatmak faydalı olacak.

Bitcoin’in Muhteşem Yükselişi

Analistlere göre Bitcoin’in bugünkü fiyat hareketini devam ettirerek gerçek bir boğa koşusu başlattığının 3 göstergesi bulunuyor:

  • Yarılanma sonrası döngü devreye giriyor.
  • Bağıl güç endeksi (RSI) daha büyük bir ralli sinyali veriyor.
  • Ralli özellikle türev piyasasında henüz kendisini göstermedi.

Stock to Flow (S2F) modelinin yaratıcısı PlanB, Bitcoin‘in uzun vadeli bir RSI grafiğini paylaştı. Bu grafiğe göre Bitcoin hala nötr bir bölgede yer alıyor. Yani ne aşırı alım ne da aşırı satış hareketi bulunmuyor.

Bitcoin bir ay içinde 10.500 dolardan 14.600 dolara yükselmiş olsa da RSI hala artış için yer olduğu sinyallerini veriyor.

Bunun yanı sıra 2017 yılında Bitcoin’in yaşadığı boğa koşusunun en büyük sebebinin 2016 yılında yaşanan madencilik ödülü yarılanması olduğu söyleniyordu. Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen blok ödül yarılanması, madenciler tarafından BTC üretilme oranının yarı yarıya düşmesine neden oluyor.

Bitcoin’in daha yavaş üretimi, borsalara BTC girişlerinde genel bir düşüşe ve arzın da düşmesine neden olur. En son halving, Mayıs 2020’de gerçekleşti ve 2017’de Bitcoin, halving’in etkinleştirilmesinden aylar sonra toparlanmaya başladı.

Bunlara ek olarak son beş gün boyunca, Bitcoin‘in fonlama oranı, özellikle Binance Vadeli İşlemler olmak üzere büyük borsalarda negatif kaldı. Bu da vadeli işlemler piyasasının çoğunluğunun BTC’de short’ta kaldığını gösteriyor.

Vadeli işlem fonlama oranı ortalama oran olan %0.01’in üzerine çıkmaya başladığında ralli “aşırı ısınmış” olarak kabul edilir. Son haftalarda BTC’nin fonlama oranı -%0,01 ile %0,01 arasında seyrediyor ve oldukça nötr bir türev piyasası gösteriyor.

15.000 Dolar Doğru

Çoğu analist 14.000 doların 20.000 dolardan bile önemli bir seviye olduğunu ifade ediyordu. Hatta bazı analistlere göre 14.000 dolardan sonra 20.000 dolarlık rekor seviyenin önünde hiçbir engel kalmıyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre, 15.000 ile 20.000 dolar arasında çok az direnç olduğu için bu, önümüzdeki aylarda yeni bir rekorun gelme olasılığını artırıyor. Eğer 2017 ile aynı yarılanma sonrası döngü takip edilirse Bitcoin teorik olarak 2021’in ikinci çeyreğinde zirveye ulaşacak.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Böyle Devam Ederse Ethereum (ETH) 2.0 1 Aralık’ta Başlayacak!

Sonraki Haber

Sonunda Beklenen Oldu: Bitcoin (BTC) 15.000 Doları Aştı!

İlgili Haberler