Bitcoin’de Hem Kurumsal Hem Bireysel Talep Artıyor

Bitcoin’de Hem Kurumsal Hem Bireysel Talep Artıyor

29 Haziran’da yayınlanan ZUBR türev borsasından yapılan son araştırma, bireysel yatırımlar artıyor. Yapılan açıklamalar göre her ne kadar fiyat artışları için kurumsal yatırımcının çoğalması gerektiği ifade edilse bile piyasadaki bireysel yatırımcı artışı oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

Fiyat Hareketleri

Aslında Mayıs ayında gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının ardından tüm yatırımcılar fiyatın ralliye başlamasını bekliyordu. Ancak 9.100 dolarlık mevcut fiyat ralliden çok uzak görünüyor.

Ancak beklenmeye fiyat hareketine rağmen; Bitcoin balinalarının sayısındaki rekor büyüme, 1 BTC’den daha az varlık içeren cüzdan adresi sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesi, borsalardaki BTC çıkışının artması ve son olarak Bitcoin’in üçüncü en iyi çeyrek performansını sergilemiş olması yatırımlarda ve kullanıcılarda büyük artış olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Grayscale Investments, Square ve diğer şirketlerden gelen artan Bitcoin talebi, talebin hem kurumsal yatırımcılardan hem de bireysel yatırımcılardan geldiğini gösteriyor.

Bunların yanında Chainalysis’den verileri ile rapor oluşturan ZUBR Nisan 2020’de, 1 ile 10 Bitcoin içeren cüzdan adreslerinin 500.000’i aştığını ve bu adreslerin Bitcoin fiyatı rekor kırdıktan sonra 2018 ayı piyasasının başlangıcından bu yana her ay büyümekte olduğunu gözlemledi.

Korelasyon Bilgileri

2020’de, hisse senedi piyasaları ve Bitcoin arasında büyük bir korelasyon oluştuğu, Mart 2020’deki çöküşte ve sonrasındaki toplanışta Bitcoin’in geleneksel piyasaları takip ettiği yönünde oldukça fazla açıklama ile karşılaştık. Tipik olarak, 13 Mart’ta meydana gelen %50 Bitcoin fiyat düşüşü gibi keskin bir değer düşüşü, hisse senedi piyasalarındaki gerilemenin yanı sıra talebi de azaltmalıydı. Ancak ZUBR’den alınan veriler bunun tam tersini gösteriyor.

Bitcoin fiyatı Kara Perşembe günü %50’den fazla düşse bile, bireysel yatırımcılardan gelen talep güçlü kaldı ve bireysel yatırımcılarla ilişkili cüzdan adreslerinde tutulan Bitcoin miktarında belirgin bir düşüş olmadı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.