Bitcoin’de En Çok İşlem Hangi Saatlerde Yapılıyor?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin yatırımcıları, yatırım alışkanlıklarını değiştiriyor gibi görünüyor. Ancak New York hisse senedi piyasasının açılması ile volatilite devam edecek gibi görünüyor. Şu anda sosyal medyada dolaşan verilere göre, piyasa değeri açısından en büyük kripto para biriminin volatilitesi ABD piyasalarının açılmasıyla büyük ölçüde ilişkili olarak karşımıza çıkıyor.

ABD Borsaları ve Bitcoin

Genel bir karşılaştırma yapıldığında, Londra ve Asya borsası açılış saatlerinin Bitcoin volatilitesi üzerinde önemli ölçüde daha az etkisi var. Büyük yatırımcı Hsaka, ABD borsası Coinbase’deki önceki birkaç günle ilgili bulgulara değindi ve “Asya + Euro saatlerinde BTC/dolar işlemlerini durdurabilir miyiz?” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Skew’in Binance’e ek olarak Coinbase verilerini de kullandığı bir analizde yatırımcıların işlemlerini yoğun olarak 16:00’da civarında yaptığı ifade ediliyor. Ayrıca yatırımcılar hafta içi yoğun işlem yaparken hafta sonu daha sakin geçiyor.

Örnek olarak, son 30 gün içinde Coinbase 15:00 ve 16:00 UTC arasında ortalama 6.5 milyon dolar işlem hacmini gördü. Bunun yanında en sakin saat sabah 9’da sadece 2 milyon dolarlık işlem hacmi görüldü.

Yatırım Alışkanlıkları Değişiyor

Veriler değerlendirildiğinde muhtemelen piyasadaki kurumların artan ilgisinden dolayı Bitcoin yatırımcıları arasında eğilimlerin değiştiği gözlenebilir. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl en yoğun işlem saatinin 13:00 civarı olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 2017-2019 verileri ele alınarak yapılan araştırmalarda o dönemde Asya piyasalarının etkisinin çok daha yoğun olduğu dile getiriliyor.

2017 yılından bu yana Bitcoin yatırımcılarının artması, kurumsal yatırımcıların işe dahil olması ve küresel sebeplerle kripto para arenası oldukça büyük değişiklikler gördü. Dolayısıyla yatırımcıların alışkanlıklarının değişiyor olması çok da şaşırtıcı değil.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Merkez Bankası Dijital Para Biriminde Japonya Çin’i Geçebilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin’in Bir Sonraki Adımı Ne Olacak?

İlgili Haberler