“Bitcoin’de Düşüş Yaşanacak mı?” Sorusu Yanıt Buldu!

“Bitcoin’de Düşüş Yaşanacak mı?” Sorusu Yanıt Buldu!

Bitcoin yaklaşık olarak iki hafta boyunca 11.000 dolar ile 12.000 dolar arasında konsolide olduktan sonra dün 12.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 12.261 dolar bandından işlem göre lider kripto para birimi küçük bir geri çekilmeden önce 12.470 dolara kadar yükseldi.

Bununla birlikte Bitcoin (BTC), 2019 yılının en yüksek seviyesi olan 14.000 doların hala altında olmasına rağmen analistler bir boğa koşusunun başlayacağının sinyallerinin alındığını ifade ediyor. Analistlere göre ortaya çıkan 4 gösterge Bitcoin’de boğa piyasası sinyallerini veriyor.

Boğa Piyasası Sinyalleri

Twitter’da tanınmış bir Bitcoin destekçisi olan Vortex, paylaştığı bir sıralama ile Bitcoin’in şu dört sebeple 2017 yılındakine benzer bir boğa piyasasında girdiğini dile getirdi:

  • Bir Bitcoin ölçeklendirme teknolojisi olan Segregated Witness’ın (SegWit) benimsenmesi, borsalar bu teknolojiyi uyguladığı için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. SegWit, Blockchain’in daha fazla işlemi işlemesine izin vererek daha fazla kullanıcının Bitcoin ile daha düşük bir maliyetle işlem yapmasına olanak tanıyor.
  • Bitcoin ağının hashrate’i, BTC’nin fiyatı arttığı ve şirketler daha verimli madencilik makineleri çıkardığı için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dijital varlık yöneticisi Charles Edwards tarafından yapılan iki ayrı analiz, Bitcoin fiyatının makro ölçekte büyük ölçüde madencilik trendlerinden etkilendiğini ortaya çıkardı.
  • Piyasadaki tüm BTC’lerin %63’ü bir yıl veya daha uzun süredir hareket etmedi. Bu metrik en son bu kadar yüksek olduğu zaman, Bitcoin’in sonunda 20.000 dolara ulaştığı 2015-2017 boğa koşusu başlamıştı.
  • Google Trends verileri Bitcoin’e olan ilginin arttığını ortaya koyuyor.

Diğer Artış Sinyalleri

Vortex’in bahsettiği göstergelerin yanı sıra analistlere göre, farklı etkenler de Bitcoin’in artışa geçeceğini doğruluyor. Örneğin; dijital varlık yöneticisi Charles Edwards geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Dave Portnoy’un BTC piyasasına girmesi, FED’in sürekli para basması, yükselen altın fiyatı, Tether’in piyasa değerindeki artış ve BTC birikimlerinin artması sebebiyle Bitcoin’de bir düşüş yaşanma olasılığının olmadığını ifade etmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.