Bitcoin’de Bu Sinyaller Artış Gelebilir Diyor!

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı son birkaç gündür düşüşte ve kısa vadeli görünüm aşağı yönlü görünebilir ancak Bitcoin’deki uzun vadeli görünüm analistlere göre her zamanki gibi yükseliş yönünü koruyor. Analistlere göre bir boğa piyasası yaklaşıyor ve burada pozitif sinyaller veren teknik göstergeler var.

Bitcoin’de Boğa Sinyalleri

Bitcoin fiyatı için belki de en yaygın kullanılan ve eşit derecede önemli zincir içi ölçüm, 365-day Market Value to Realized Value (MVRV) modelidir. Bu endeks, herhangi bir zamanda yatırımcı duyarlılığına ilişkin bir içgörü olarak açıklanabilir ve geçen yıl BTC satın alan piyasa katılımcılarının ortalama kar/zararını değerlendirmek için kullanılabilir.

Analistlere göre bu metriği kullanmanın en büyük avantajı, bir satışın ne zaman gerçekleşeceğine dair bir sinyal sağlaması ve bir yatırımcının ne zaman yükseliş beklemesi gerektiği yönünde sinyal vermesi. Santiment’in araştırmasına göre -%10’un altındaki bir değer, kısa vadeli yatırımcıların zararına satış yaptığını ve genellikle uzun vadeli yatırımcıların birikim eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle, -%10’un altındaki bir değer, elden çıkarma riski daha az olduğu için genellikle “fırsat bölgesi” olarak adlandırılır. Bununla birlikte bunun tersi de doğru. Yani bu, yüksek bir MVRV değerinin, birçok yatırımcının kârda olduğunu ve kazançlarını realize etmek için satma olasılığının yüksek olduğunu gösterir.

MVRV Ne Diyor?

Şu anda, 365 günlük MVRV sıfır çizgisinin etrafında geziniyor ve bu da yatırımcıların kârda olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte son dört yılda, MVRV %24’e ulaştığında BTC için yerel zirve gerçekleşti. Dolayısıyla bir satış tehdidi ortaya çıkmadan önce bu durum, BTC‘nin yukarı yönlü hareket etmesi için hala daha fazla yer olduğunu gösteriyor.

Uzun vadeli yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir sonraki önemli gösterge, BTC tutan balinaların arz dağılımı olarak karşımıza çıkıyor. 1.000 ila 10.000 BTC arasında varlık tutan yatırımcılar Haziran 2021’den bu yana birikim yapıyor ve 10.000 ila 100.000 BTC arasında  BTC tutan cüzdanlar için de aynı şey söylenebilir. Eski piyasa katılımcılarının sayısı 2.034’ten 2.166’ya yükselerek %6.5’lik bir artışı temsil ediyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Yükseliş Ne Zaman Başlar?

Sonraki Haber

Terra’nın İkinci Büyük Alımı Bu Altcoin’de Oldu!

İlgili Haberler