Bitcoin’de (BTC) Bu Göstergeler Boğa Piyasasının Bitmediğini Gösteriyor

Bitcoin’de (BTC) Bu Göstergeler Boğa Piyasasının Bitmediğini Gösteriyor

Bu hafta Bitcoin fiyatında gerçekleşen 11.000 dolarlık düşüş sadece 32 saat içinde gerçekleşti ve bu kesinlikle Bitcoin (BTC) fiyatı için önemli bir dönüm noktası. Birçok ana akım medya kuruluşu, düzeltmeyi yeni bir ayı piyasasının başlangıcı olarak nitelendiriyor ancak veriler bu düşünce tarzını desteklemiyor.

Spot borsalarda Bitcoin 42.000 dolar ile yeni bir rekora imza atarken 9 Ocak’ta sadece üç gün önce belirlenen önceki rekor seviyelerini de geride bıraktı. 11 Ocak’ta görülen 27,7 milyar dolarlık inanılmaz hacim, bir önceki zirveden %60 daha yüksekti.

Her ne kadar düşüşler alım yapmak isteyenleri korkutsa da bazı göstergeler paniğe gerek olmadığını gösteriyor.

GBTC Hala Karda

Göz önünde bulundurulması gereken bir faktör Grayscale’in GBTC fonlarının Aralık ayında 72.950 BTC eklemesi, ancak 24 Aralık’ta yeni hisse ihracını askıya almasıdır. Bu arada Bitcoin 23.200 dolardan 42.000 dolar zirvesi ile neredeyse iki katına çıktı.

Fon yöneticisi şu an çoğu kripto trust ürünü için normal faaliyetine devam ediyor ve başlatılan kurumsal girişin BTC’nin yükseliş fiyat hareketine bağlanıp bağlanamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Açık olan şu ki, kurumsal yatırımcı ilgisi ve talebi hala artıyor. Bitcoin fiyatı %26,5 düşmesine rağmen, GBTC karı %14’ün üzerinde kaldı.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Profesyonel yatırımcılar, belirli bitiş tarihleri olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğilimindedir. Bu nedenle bir yatırımcı, normal spot piyasaya kıyasla vadeli işlemlerin ne kadar pahalı olduğunu ölçerek piyasanın ne kadar yükselişe sahip olduğunu belirleyebilir. 3 aylık sabit takvim vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1,5 veya daha yüksek bir primle işlem yapmalı.

Yukarıdaki grafik, düşüş boyunca vadeli işlem getirisinin %3,5’in üzerinde seviyelerde tuttuğunu gösteriyor. Bu, yıllık %14,5’lik bir seviyeye eşittir ve profesyonel yatırımcıların iyimser olduğunu göstermektedir.

Opsiyon Göstergeleri

Put/call oranının gözden geçirilmesi, son düşüş fiyat hareketinin Bitcoin‘in profesyonel yatırımcılar arasındaki yükseliş durumunu etkileyip etkilemediğini belirlemeye yardımcı olacaktır. Analistlerin değerlendirdiği tablolar opsiyon piyasasında olumsuz hissiyatın ne kadar çabuk tersine döndüğünü gösteriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.