Bitcoin Zorluğu İle Fiyat Arasındaki İlişki BTC’yi Aşağı Çekecek Mi?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC), ağ zorluğunun beş ay içindeki en büyük düşüşü bu hafta yaşaması bekleniyor. Bu sebeple analistler fiyatın aşağı yönlü bir ivme izleyebileceğini düşünüyor. BTC.com veri kaynağından alınan veriler, zorluğun dört günlük bir sonraki otomatik yeniden ayarlamada %8,3 azalacağını tahmin ediyor.

Zorluk ve Fiyat Doğru Orantılı Mı?

Madencilik zorluğu, madenciler arasında blok bulma rekabetinin ve dolayısıyla madencilik sektörünün genel sağlığının önemli bir ölçüsü olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında otomatik yeniden ayarlamalar daha da önemli bir işlevi yerine getirerek Bitcoin’in fiyat hareketlerinden veya diğer koşullardan bağımsız olarak kendini sürdürmesine izin veriyor.

Bunların yanında Haziran ayında, önceki %6,3’lük düşüşün ardından zorluk %9,3 düştü. Yapılan açıklamalara göre ikinci düşüş Bitcoin’in Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanma olayından sonra madenci faaliyetlerindeki değişikliğin doruk noktasına işaret ediyor.

Yarılanma, blok sübvansiyonunu %50 azaltarak, dar marjlarda veya eski ekipmanlarla çalışan madenciler için son derece farklı bir kâr dinamiği yarattı. Art arda iki aşağı doğru ayarlama, az verim elde eden madenciler için bir kez daha fırsatlar yarattı ve daha sonra zorluk yaklaşık %15 oranında yukarı doğru düzeltildi.

Bunlara ek olarak son düşüş, Çinli madenciler için sözde “yağmur sezonu”nun sona ermesiyle ilişkilendirildi. Bu her Ekim ayında, Çin’in Sichuan eyaletindeki yağışların azaldığı ve daha ucuz hidroelektrik sisteminin durduğu ve maliyetleri artırdığı zaman meydana geliyor.

Bitcoin’deki Fiyat Engeli

BTC neredeyse 18 ay sonra ilk defa 14.000 dolarlık direnci kırmaya çalıştı ve burada bir reddedilme yaşandı. Dolayısıyla bazı isimlere göre bu reddetme Bitcoin’de daha büyük bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Ayrıca bu reddedilmeye bir de zorluk ayarlaması eklenince geri çekilmenin kaçınılmaz olduğunu düşünen isimler var.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH Yakın Vadede Artışa Geçecek!

Sonraki Haber

Bu Suçlamalar VISA’yı Kriptolardan Uzaklaştırır Mı?

İlgili Haberler