Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin En karlı Gün Hangisi?

İlayda Peker

Bu hafta Bitcoin fiyatının (BTC) CME Bitcoin opsiyonlarının başlatılması ve Plaid’in Visa tarafından satın alınmasıyla 9.000 dolarlık sınıra yaklaştığı ve son iki ayın rekor fiyatına ulaştığı görüldü. Dolayısıyla ilerideki fiyat beklentilerinin yanı sıra yılbaşından bu yana yaşanan %27’lik fiyat kazancı yeni kripto sahiplerini cezbedebilir.

Bunun yanında bilindiği gibi Bitcoin ile herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan 7/24 işlem yapılabiliyor. Dolayısıyla özellikle yeni yatırımcılar hangi gün Bitcoin işlemi yapmanın daha karlı olduğunu merak ediyor…

En Karlı Gün: Cuma

Geleneksel borsalarda hisse senedi ortalama getirilerinin en düşük olduğu günün Pazartesi olduğu ifade ediliyor. Geleneksel piyasalarda bu durum “Hafta Sonu Etkisi” olarak isimlendiriliyor. Ancak kripto para piyasaları hafta sonları da açık. Dolayısıyla geleneksel piyasalardaki hafta sonu etkisinin Bitcoin için geçerli olmayabileceği ifade ediliyor.

2019 başından 13 Ocak 2020 tarihine kadar yapılan analizlere göre Bitcoin yatırımı için en karlı günün Cuma olduğu ifade ediliyor. Ortalama olarak Cuma günü %1.1 kazan sağlanıyor. Bunun yanında analizlere göre yalnızca Salı ve Perşembe günleri negatif kazanç görülüyor.

Eğer bir yatırımcı 2019’un başından bu yana yalnızca Pazartesi ve Cuma günleri yatırım yapsaydı en yüksek kazancı elde etmiş olacaktı.

Yapılan açıklamalara göre Perşembe günü kapanış fiyatından Bitcoin alıp Cuma günü kapanış fiyatından Bitcoin satışı yapıldığında en yüksek kazancın elde edileceği varsayılıyor.

Uzun Vadede BTC Hareketi

Bu verilere bakıldığı zaman uzun vadeli Bitcoin yatırımlarının geleneksel piyasalardaki hafta sonu etkisini kırdığı görülüyor. Dolayısıyla Pazartesi günlerinin kasvetli havasının Bitcoin sayesinde bir nevi dağıldığı ifade edilebilir…

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Telegram CEO’su Pavel Durov, SEC İle İlgili Açıklamalar Yaptı

Sonraki Haber

Ölçeği Ne Olursa Olsun Tüm Şirketler Siber Saldırı Riskiyle Karşı Karşıya

İlgili Haberler