Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin Haber

Bitcoin ve kripto paralara yatırım yapmak geleneksel hisse senedi, döviz, borsa veya emtialara yatırım yapmak gibi düşünülmemelidir. Kripto paraların doğasında yer alan volatilite eğer sistem çok iyi bilinmiyorsa yatırımcıları hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu yazımızda; bitcoin yatırım siteleri, bitcoin yatırımı mantıklı mı, bitcoin’e nasıl yatırım yapılır, kripto para yatırımı nasıl yapılır, bitcoin nasıl alınır satılır 2020, kripto para yatırım tavsiyeleri gibi sorulara cevaplar arayacağız.

Kripto para yatırımcısı sürekli olarak bilginin peşinde koşmalı, yeni stratejiler yaratmalı ve uygulamalı ve kendi fırsatlarını yaratmalıdır. Ancak bu şekilde Bitcoin ve kripto paralarda başarıya ulaşılabilinir. Aşağıda kripto para yatırımcıları için işe yarayacak notlar paylaşacağız.

İşlemlerinizi Yazılı Hale Getirin

Yapılan yatırımlarla ilgili bilgilerin yazılı hale getirilmesi yatırımcıların hislerinin ve fiyatlarla ilgili öngörülerinin artmasını sağlayabilir. Örneğin, yatırımcılar günlük kar/zarar takip tablosu yapıp bu tabloda alış ve satış işlemleri gibi bilgileri not edebilirler. Bunun gibi tablolar yatırımcıya yaptığı yatırımı görme ve inceleme imkanı sunar, ayrıca kar veya zararı net olarak görme imkanı verir. Yapılan işlemlerin yazılı hale getirilmesi elde edilen karları görüp motive olmak açısından önemlidir. Aynı zamanda tam tersi olarak zarar durumlarında yapılan hatayı görme açısından faydalı olabilir.

Yatırım tablosuna ek olarak, ilgilenilen bir kripto parayla ilgili hacim/fiyat takip tablosu yapılabilir. Bu tabloda coin’in günlük hacmi, fiyat ve grafikleri gibi bilgiler yer almalıdır, hatta her takas sitesi için tablo içerisinde ayrı bir sekme açılabilir. Yaratılan tablo, yatırım yapmak için belirlenen kripto paranın her anını bilmeye olanak sağlayacak bir arşiv niteliğinde olacaktır. Eğer kripto paralardan gelir sağlamak için bu işle gerçekten ilgileniliyorsa, tabloya belirlenen coin için önemli haber ve güncellemeler eklenebilir. Böylece ay sonunda coin’in hangi haberlerden olumlu hangilerinden olumsuz etkilendiği net bir şekilde görülebilir. Bu çalışma alım-satım işlemi gerçekleştirirken öngörünün artmasına katkı sağlayabilir.

İstikrar Sağlayın

Aylık veya haftalık kazancı anaparaya dokunmadan çekmek ve anapara ile yine yatırıma devam etmek yatırımda istikrar sağlanması açısından çok önemlidir. Kazancın stable (sabit) olması ve düzenli hale gelmesi yatırımcı için temel amaç olmalıdır. Kısa yoldan kısa zamanda çok büyük miktarlar kazanmayı beklemek yalnızca hayal kırıklarına neden olur. Yatırımdaki hedefler alt düzeyde tutulmalı, kazanç ise düzenli ve stabil hale getirilmeye çalışılmalıdır.

Bir Kripto Paraya Odaklanın

Uzun vadeli yatırımlar göreceli olarak daha basittir. Değerleneceği düşünülen bir kripto para alınır ve beklenir, eğer yatırım yapmadan önce araştırma yapıp doğru kripto para seçildiyse, satıldığında da kar sağlanabilir. Uzun ve orta vadeli yatırımlarda en doğru kriptoyu seçmek için gerekli araştırma yapılmalıdır. Bununla birlikte aynı anda yalnızca bitcoin veya bir kripto parayı seçip ona hedef almak ve odaklanmak başarı şansını arttıracaktır.

Disiplinli Çalışın

Diğer bir husus alım-satım yaparken disiplinli çalışmaktır. Ne zaman ve hangi fiyattan alım ve satım yapılacağı sistematik bir şekilde önceden belirlenmiş olmalıdır. Piyasaya ne zaman girip ne zaman çıkılacağını da önceden planlamak ve bu plana uygun olarak disiplinli bir şekilde hareket etmek gerekir. Yatırımda rehavete yer yoktur, bir anlık dalgınlık veya ciddiyetsiz bir alım emriyle büyük kayıplar yaşanabilir. Bitcoin ve Kripto para yatırımında en büyük düşman yine insanın kendisidir.

Sabırlı Olun

Her zaman kazanmak mümkün değildir. Kripto para yatırımı yapılırken sürekli olarak kazanılacağının düşünülmesi yatırımcıları yanlış yola sevk eder ve hata yapılmasına neden olur. Alım veya satım için en doğru an sabırla beklenmelidir. Para kaybetmektense, kar yapmamak tercih edilmelidir. Dalgalı ve belirsiz piyasa ortamlarında anaparayı korumak, bazen kar elde etmek kadar değerlidir. Anapara korunup zarar edilmediğinde bir sonraki aşamada değerlendirilebilecek yeni bir yatırım fırsatı muhakkak çıkacaktır.

Araştırma Yapın

Görüleceği üzere her bilgi kripto para yatırımda çok önemlidir. Haberler, analizler ve güncel bilgiler dışında kripto para için forum ve tartışma platformlarındaki kullanıcı yorumları ve açıklamaları da takip edilebilir. Yatırım ciddi bir iştir, yatırım yapılan kripto para tüm yönüyle bilinmediğinde zarar kaçınılmaz olacaktır.

Özetleyecek olursak; kripto para kullanıcısının en büyük silahının bilgi olduğunu görüyoruz. Kriptolarla ilgili ne kadar çok bilgiye sahip olunursa kazanma şansı bir o kadar yüksek olacaktır. Bu alanda bilgi her şeydir ve yatırım yaparken; sosyal medya, forumlar ve haber siteleri gibi çeşitli kaynaklardan ulaşılabilecek tüm bilgiler dahil; makaleler, kitaplar ve veritabanları derinlemesine incelenmelidir. Bitcoin ve Kripto para alanında kolay yoldan başarı yoktur, çaba sarf etmek ve öğrenmek esastır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Candır Çıkartması

Sonraki Haber

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Nedir?

İlgili Haberler