“Bitcoin Yatırımcıları, Tüm Paranızı Kaybetmeye Hazır Olun!”

İlayda Peker

Kripto para yatırımları en başından beri geleneksel piyasa katılımcılarından hoş olmayan tepkiler alıyor. Bu tepkilere bir yenisi de  yeni İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’den geldi. Bailey dün Londra’da yaptığı açıklamalarda Bitcoin yatırımı yapan herkesin her şeyini kaybetmeye hazır olması gerektiğini dile getirdi.

“Bitcoin’in Değeri Yok”

Bailey, 4 Mart’taki Hazine Seçimi Komitesi toplantısında İngiltere Parlamentosu üyelerine kripto para birimi hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Cointelegraph’ın haberine göre Bailey daha önceki düşüncelerini tekrarladı ve geçmişteki uyarılarını bir kez daha dile getirdi:

Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun. Bitcoin’in gerçek değeri yoktur.

Öte yandan Bailey, Bitcoin’in “geçici bir değeri” olduğunu ve bunun da insanların tahmin ettiği gibi çok büyük bir şey olmadığını ifade etti. Bailey’nin bu açıklamaları, geçtiğimiz ay bir röportajda “Bitcoin’in değersiz olduğunu” dile getiren ünlü milyarder Warren Buffet’ın sözlerini anımsatıyor.

Bununla beraber Buffet kripto paralarla ilgili çok nadir açıklamalar yaparken, Bailey en başından beri kendi sözlerinin arkasında duruyor. Örneğin 2017 yılındaki BBC röportajında Bailey, aynı uyarıyı yaparken dijital varlığı “değişken” ve “garip bir emtia” olarak nitelendirmişti.

Bunlarla beraber İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesinin eski başkanı Bailey’nin 17 Mart’ta bir sonraki İngiltere Bankası (BoE) Yöneticisi olacağı biliniyor.

İngiltere Merkez Bankası ve CBDC

Merkez Bankası’nın yeni yöneticisinin sözlerinin karşısında banka hala merkez bankası destekli kripto para birimleri (CBDC) üzerindeki araştırmasını sürdürüyor. Bir önceki başkan Mark Carney kripto para birimleri ile ilgili daha olumlu bir görüşe sahipti. Ancak yeni yönetici ile beraber bankanın adımlarının yön değiştirmesi muhtemel gibi görünüyor…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

OKEx Rusya’ya Açılıyor

Sonraki Haber

Ethereum’da Önce Bir Dip Sonra Ralli Görülebilir

İlgili Haberler