Bitcoin Yarılanması Yatırımcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Şu anda birçok analist yakın zamanda gerçekleşecek olan Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasının ne anlama geldiği ve bu durumun piyasayı nasıl etkileyeceğini tartışıyor. ECOS’un yönetici ortağı Ilya Goldberg, yarılanma olayının kripto ortamı için başlangıçta düşündüğünden çok daha olumlu bir değişime sahip olduğuna inanıyor.

Bitcoin Yarılanması

Layman yarılanmayı, yeni Bitcoin bloklarını çıkaranların madencilik ödülünün yarıya indirildiği ve her 210.000 blokta gerçekleştiği olay olarak tanımlıyor. Tarihe bakıldığı zaman orijinal ödül miktarı 50 BTC olarak belirlendi. Ancak daha sonra 25 BTC ve daha sonra 12,5 BTC’ye indirildi. Mayıs 2020’de ise bu rakam 6.25 BTC’ye düşecek. Yapılan açıklamalara göre bu sayede Bitcoin’in operasyonel verimliliği artacak, ağ ücretleri daha ucuz olacak ve bu da talebi artıracak.

Yarılanmanın Sonuçları

Yarılanmadan sonra birçok madencilik ASIC donanımının anında modası geçecek ve kapanacak. Eski donanımları çalıştırmak artık kârlı olmayacak.

Eski ekipmanlar güç giderlerini bile karşılayamayacak kadar az kar üreten cihzlar olarak karşımıza çıkıyor. Bitmain’in Antminer S9’u tam olarak bu donanımlardan biri ve bu özel ASIC modeli şu anda kripto para ağlarına hizmet veren madencilik donanımının yaklaşık %80’ini oluşturuyor.

Dolayısıyla madencilik donanımının %80’i ticari uygulanabilirlik eksikliği nedeniyle çevrimdışı olduğunda madenciler arasındaki rekabet büyük ölçüde azalacak. Yeni ASIC modelleri verimlilik açısından (30TH ve üstü, daha yüksek güç verimliliği ile) büyük ölçüde kazanacak. Bu da yeni ASIC modellerinde fiyat artışına neden olacak.

Geçmişte her yarılanma, Bitcoin fiyatının artmasına neden oldu. Uzmanlar bunun 2020’de de gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Kaynak: CoinspeakerTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BitMEX’te 3.18 Milyon Dolarlık Fon Çıkışı Oldu

Sonraki Haber

Piyasa İkiye Bölündü: Ripple Değerli Mi, Değersiz Mi?

İlgili Haberler