Bitcoin Halving Ne Demek?

İlayda Peker

Her zaman yaşandığı gibi fiyatların 2019’un ikinci yarısında düşmesiyle Bitcoin ve kripto para piyasasına olan ilginin de azaldığını görüyoruz. Bunun yanında Google Trends verilerine baktığımızda Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasının günü yaklaştıkça, yarılanmayla ilgilenen kişi sayısının da arttığını ifade edebiliriz. Bu yazımızda; bitcoin halving 2020, bitcoin halving ne zaman, bitcoin halving nedir, bitcoin halving tarihleri, bitcoin yarılanma tarihi, btc halving, btc halving ne zaman, btc halving nedir, btc halving tarihleri ve kripto halving gibi kavramları açıklıyoruz.

Bitcoin Ödül Yarılanması Ne Zaman?

2020 yılının Mayıs ayında Bitcoin madencilik ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Yani madencilerin sistem güvenliğini ve devamlılığını sağlamak için aldıkları ödül yarı yarıya azalmış olacak. Bu durum Bitcoin’in doğasından kaynaklanıyor ve yaklaşık olarak her dört yılda bir madencilik ödülü yarılanması yaşanıyor.

Bitcoin Yarılanma 2020

Bilindiği gibi enflasyon çok yükseldiğinde merkez bankaları faiz indirimleri ve para basma gibi yöntemlerle enflasyonun ateşini düşürmeye çalışır. Bu durum aslında ülke parasının değer kaybetmesine sebep olur. Bunun yanında bonolor, tahviller ve kıymetli kağıtlar yoluyla aslında piyasada olmayan bir para üzerinden sürekli işlemler gerçekleşir ve dünya aslında ödemeyeceği kadar çok borç üretir. Çünkü rezervlerimizde, ortaya çıkan borç kadar fon yok. Yani “Hadi herkes borcunu ödesin, alacaklı da alacağını alsın dünya borcu sıfırlansın” denildiğinde bu maalesef bir ütopya olarak kalıyor. Dolayısıyla dünya ortaya çıkardığı borcu karşılayamıyor.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması

Bitcoin yarılanmasında ise hedeflenen tam olarak enflasyonun düşük seviyelerde tutulmasını sağlamak. Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma ile tüketici fiyat enflasyonu oranının 1.8 seviyesine kadar gerilemesi bekleniyor. Şu an tüm dünya ülkelerinde gözlemlenen enflasyon oranlarına bakıldığında bence bu çok iyi bir rakam. Genel itibariyle merkez bankalarının 2 oranında enflasyonu “çok iyi” olarak değerlendirdiği düşünülürse 1.8’in “çok çok iyi” olduğunu rahatlıkla dile getirebilirim.

BTC Halving 2020

Bunun yanında kripto ekosistemine çok aşina olmayan kişilerden “E madencilik ödülü yarıya düşerse madenciler faaliyetlerini bırakırlar, Neden daha az para karşılığında çalışsınlar ki” gibi ifadeleri çok duyuyorum. Kapitalist sisteme bakıldığında bu çok doğru bir yaklaşım çünkü genel itibariyle insanlar düzgün işleyen kapitalist düzende sürekli artan maaşlarla çalışırlar. Ancak son zamanlarda “plaza insanı” diye tabir ettiğimiz bu kişilerin hem işlerinden memnun olmadıklarını hem de aldıkları maaşı her zaman yetersiz bulduklarını görüyoruz. Aslında alınan maaşın yetersiz değil enflasyonun çok yüksek olduğu göz önünde bulundurulursa Bitcoin yarılanması ve madencilerin özverili çalışmaları biraz daha sağlıklı bir şekilde kavranabilir diye düşünüyorum.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Amerika, Stablecoin’lere Karşı Uyardı

Sonraki Haber

BTC/USD Teknik Analizi, Bitcoin Fiyat Tahmini

İlgili Haberler