Bitcoin Yarılanması, Bitcoin Cash Yarılanması Gibi Mi Olacak?

İlayda Peker

Quantum Economics düşünce kuruluşunun kurucusu olan yatırımcı ve analist Mati Greenspan, Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) yarılanmalarının farklı kulvarlarda bulunduğuna inandığını dile getiriyor.

Azalan Arzın Önemi

Greenspan’a, lider kripto para biriminin Mayıs 2020’de uzun zamandır beklenen üçüncü yarılanma olayından sonra Bitcoin Cash (BCH) fiyat hareketlerini tekrarlamasını beklememiz gerekip gerekmediği soruldu. Tecrübeli yatırımcı bu iki olayı ‘çap olarak farklı’ olarak gördüğünü dile getirdi.

Greenspan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

BTC’nin yarılanması, Bitcoin’in dijital kıtlığın somutlaşmış hali olması ve BCH’nin Bitcoin’in arkasında yaratılan özgür parayı temsil etmesi bakımından BCH’nin yarılanması ve BTC’nin yarılanması temel olarak farklı olaylardır. Bu yüzden iki olayı tokenomik açıdan taban tabana göre farklı görüyorum.

Greenspan’e göre yalnızca Bitcoin yarılanması temel anlamda bir yarılanmayı ifade ediyor. Çünkü yalnızca Bitcoin’de gerçekten bir arz azalması yaşanıyor. Bu sebeple de diğer altcoin yarılanmalarından farklı değerlendirilmeli…

Yarılanma ve Diğer Şeyler

Popüler Bitcoin Core fork’larının ilk madencilik ödülü yarılanması, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Satoshi Vision’ın (BSV), madencilik süreçlerini büyük ölçüde etkiledi. Daha önce ortaya çıkan verilere göre Bitcoin Cash yarılanmanın ardından %51 saldırısına çok daha açık hale geldi. Çünkü bu saldırının maliyeti düşmüş oldu. Yapılan açıklamalarda saatte 7.550 dolar harcanarak Bitcoin Cash’e bir %51 saldırısı düzenlenebileceği ifade edildi.

Öte yandan Bitcoin SV madencileri, karsızlık riskleri nedeniyle kapasitelerini Bitcoin ağına taşıdı. Sonuç olarak, hem BCH hem de BSV hash rate’leri1 EH / s’nin altına düştü. Bu da çok yavaş bir işlem onay hızının yanı sıra, istenmeyen zincir bölünmesinin endişe verici bir seviyesi ile sonuçlandı.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altın Savunucusu: “Bitcoin Sahipleri Çok Pahalı Bir Ders Alacak”

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 13/04/2020

İlgili Haberler