Bitcoin Yarılanma Öncesinde 10.000 Doları Görecek Mi?

İlayda Peker

Bitcoin ekosisteminin uzun zamandır beklediği “yarılanma” olarak tanımlanan madencilik ödüllerinin, Bitcoin arzının ve Bitcoin enflasyon oranının yarıya ineceği etkinlik 12 Mayıs’ta gerçekleşecek. Yarılanma ile birlikte 12.5 BTC olan madencilik ödülü 6.25 BTC’ye düşecek.

Öte yandan Bitcoin fiyatı bu hafta güzel bir performansla fiyatını 9.000 dolar üzerine çıkararak yarılanma ile gerçekleşmesi beklenen fiyat artışına yeşil ışık yakmış oldu.

Önce 10.000 Dolar Aşılmalı

Bir kripto para analisti yarılanma sonrasında fiyat artışının beklendiği gibi gerçekleşmesi için öncelikle 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin aşılması gerektiğini ifade etti. EToro’da Bitcoin ve kripto para birimi analisti olan Simon Peters’a göre bu mümkün görünüyor. Peters konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Boğa yatırımcıları arasında bir faaliyet çılgınlığı başladı. Bitcoin fiyatının yarılanma gerçekleşmeden önce 10.000 doların üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Forbes’un haberine göre Peters açıklamalarına, “Yarılanmanın kendisi her zaman fiyatı yükseltirken, Bitcoin boğaları beklememeye karar verdi ve kendilerini vaktinden önce konumlandırdılar.” şeklinde devam etti.

Madencilik Ödülü Yarılanması

Bitcoin yarılanmaları, Arz 21 milyona ulaşana kadar dört yılda bir gerçekleşmesi planlandı. Bununla birlikte arzın 21 milyona ulaşacağı yılın ise 2140 olduğu biliniyor. Dolayısıyla önümüzde daha birçok yarılanma bulunuyor.

Bu veriler ışığında Peters, yeni oluşturulan Bitcoin’leri elinde tutmak isteyen madenciler, Bitcoin yatırımı yapmaya karar veren yeni kullanıcılar ve enflasyon korkusunun insanları kripto paralara yönlendirmesi gibi sebeplerle fiyatın temelde artış sinyalleri verdiğini belirtti.

Peters konuyla ilgili açıklamalarında şu sözleri kullandı:

Daha uzun vadede fiyatın ne kadar artabileceğine gelince, ABD ekonomisi için kötüleşen ekonomik görünüm, ABD dolarını zayıflatan ve enflasyon korkularını arttıran parasal arzın artma olasılığı nedeniyle  yatırımcıların geleneksel varlıklardan uzaklaşarak güvenli liman aramaları arttıkça daha önceki rekor seviye olan 19.000 dolar bandının yeniden kolayca test edilebileceğini düşünüyoruz.”Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Blockchain Şirketleri Geleneksel Finansa Geri Mi Dönüyor?

Sonraki Haber

Kripto Topluluğu: “Elon Musk Aslında Bitcoin Almak İstiyor”

İlgili Haberler