Bitcoin Volatilitesi Altcoin’lerin Sonu Olabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına üç haftadan daha kısa bir süre kaldı ve dolayısıyla piyasadaki neredeyse her isim bu konudan bahsediyor, bazıları ise çeşitli spekülasyonlar yapıyor. Yarılanma her ne kadar Bitcoin (BTC) için yükseliş sinyalleri veriyor olsa da bu sırada oluşacak yüksek volatilite altcoin’lerin ezilmesine yol açabilir.

Yaklaşan Volatilite

Bitcoin madencilik ödülü yarılanması, Bitcoin ortaya çıktığından bu yana ekosistemdeki en önemli olaylarda biri oldu. Bu durum yine değişmiyor. Son birkaç yıldır yatırımcılar tarihin tekerrür etmesini ümit ediyor. Çünkü yarılanmalar sonrasında Bitcoin fiyatı çok ciddi yükselişler kaydediyor ve rekorlar kırıyor.

Ancak bu durumlarda yaşanan volatilite sırasında altcoin’ler eziliyor gibi görünüyor. Çünkü altcoin’ler Bitcoin’de olan benimsenme ve kabul görme oranlarına sahip değiller. Bununla birlikte Bitcoin fiyat hareketlerine çok bağlı oldukları için lider kripto para biriminin sergilediği hareketleri anında takip edemeyebiliyorlar.

Örneğin 2019 yılında yaşanan boğa koşusunda, bu artış hareketini başlayan her ne kadar Litecoin gibi altcoin’ler olsa da sonrasında Bitcoin’in 3.200 dolardan 14.000 dolara yükselmesi altcoin’lerin geride kalmasına sebep oldu.

Bunların yanında altcoin’lerin düzenleyici endişeler sebebiyle de zaman zaman beyaz bayrak salladıklarını görüyoruz. Çünkü şu anda Bitcoin düzenleyiciler tarafından en çok kabul gören kripto para konumunda ve diğer altcoin’ler üzerindeki tartışmalar hala devam ediyor.

Dolayısıyla Bitcoin yarılanma ile yükselişe geçerse ve volatilite birden yüksek seviyeler ulaşırsa analistlere göre altcoin’ler Bitcoin’in altında ezilebilir

Farklı Bir Senaryo

Ancak bazı isimler farklı bir senaryonun da hakim olabileceğine inanıyor: Madenciler yarılanma sebebiyle ellerindeki Bitcoin’leri birden satmaya başlayabilir ve küçük madenciler kepenk indirebilir. Bu durumda Bitcoin fiyatı adeta bir çakılma yaşayabilir. Bitcoin’in düşüş yaşadığı bu senaryoda da altocin’lerin maalesef acı çektiğine şahit oluruz.Çünkü yukarıda da ifade ettiğim gibi altcoin’ler Bitcoin’i, takip ediyor ve BTC’nin düşmesi altcoin’lerin de düşmesi anlamına gelebilir.

Dolayısıyla Bitcoin volatilitesinin en durgun olduğu zamanın altcoin’lerin yükseliş eğilimi için en doğru zaman olduğu ifade edilebilir.

Kaynak: NewsbtcTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance CEO’su Kendini Karalamak İsteyenlerle Dalga Geçti

Sonraki Haber

Andreas Antonopoulos Chainalysis’i Topa Tuttu

İlgili Haberler