Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu Hiç Bu Kadar Net Olmamıştı

Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu Hiç Bu Kadar Net Olmamıştı

Geçtiğimiz hafta şirketler ve kişisel gelirler koronavirüs salgını sebebiyle adeta eridi. Dolayısıyla ekonomide son 11 yılın en tehlikeli haftalarından biri yaşandı. Bitcoin ve S&P 500 Fiyat Endeksi korelasyonu, kripto ve hisse senetlerinin arasında ortak bir şey olduğunu ortaya koyuyor olabilir mi? İki varlık arasında Amerikalı bireysel yatırımcılar ve şirket patronları gibi bir ortak pay olabilir mi?

Kötüye Giden Ekonomi

Son zamanlarda insanlar İtalya’da salgın sebebiyle neler olduğunu görüyor ve yiyecek, malzeme, tuvalet kağıdı vb. gibi ürünleri stoklamak için için süpermarketlere koşuyor. Diğer yandan hisse senetleri değerlerinde ciddi düşüşler yaşanıyor. Örneğin S&P500 yatırımcılarının beklentilerinin çok altında işlem görüyor. Ayrıca kripto para birimlerinde de ciddi değer kayıpları yaşanıyor.

Bu verilere bakıldığında Coin Metrics’in de ortaya koyduğu gibi Ocak ayından bu yana S&P500 ve Bitcoin arasındaki korelasyon katlanarak artıyor. Yapılan açıklamalara göre bu, Bitcoin fiyatının 90 gün boyunca büyük kurumsal yatırımcılar sayesinde yükseltilip sonrasında düşürüldüğü anlamına geliyor. Yatırımcılar Bitcoin ile birlikte ellerindeki her şeyi nakde çeviriyor. Ayrıca veri platformu olan Sentiment’e göre, 30 günlük korelasyon oranı 0.64 iken, Coin Metrics bu oranın 0.57 olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Korelasyonu

Küresel ekonominin büyük bir kısmını kurumsal yatırımcılar oluşturuyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ellerinde nakit bulundurmak isteyen bu yatırımcılar Bitcoin dahil nakit olmayan varlıkları ellerinden çıkarıyor. Bunun yanında tabii ki bireysel yatırımcılar da benzer bir hamle yapıyor. Ancak bireysel yatırımcılar, kurumsal yatırımcılar kadar piyasayı etkileme gücüne sahip değiller.

Bu hamle göz önüne alındığında bazı ekonomistler Bitcoin’in yatırımcıların gözünde yalnızca bir varlık olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla kriz dönemlerinde olduğu gibi insanlar hisse senetleri gibi Bitcoin’i de satıyor. S&P500 ve Bitcoin arasındaki korelasyonun artmasının sebebinin de bu durum olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Coinspeaker

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.