Bitcoin ve Ethereum’da Aktif Arz Tarihi Düşüşte

Bitcoin Haber

En güncel verilere göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) piyasadaki aktif arz seviyeleri geçen yıl rekor düşük seviyelere indi. Geçen yıl yalnızca Bitcoin’in %30’u ve Ethereum’un %39’u hareket etti. Bu oranlar 2017’den bu yana toplanmakta ve kaydedilen en düşük seviyeyi işaret etmektedir.

Bitcoin ve Ethereum, sırasıyla en büyük kripto para birimi ve en büyük altcoin olarak, dolaşımdaki coinlerin yüzdesi açısından rekor düşük seviyelerine ulaştı. Bitcoin arzının zirvede, Mart 2017 ve 2018 arasında %59’dan fazlası aktifti. Ancak, geçen yıl Bitcoin arzının sadece %30,12’si el değiştirdi. Ethereum ise Temmuz 2016 ve 2017 arasında arzının %86’dan fazlasının hareket ettiği bir dönemi görmesine rağmen, geçen yıl sadece %39,15’lik bir aktif arz oranıyla rekor düşük seviyeye indi.

Aktif arzın rekor düşük seviyelerde olması, yatırımcıların ağır bir HODL moduna girdiğini, yani BTC veya ETH’lerini hareket ettirmeden tuttuklarını gösteriyor ki bu, fiyat açısından son derece olumlu bir durum.

Bitcoin’in aktif arzındaki rekor düşük seviye, gelecek yıl Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen blok ödülü yarılanmasından hemen önce kaydedildi ve bu da özellikle dikkat çekici. The Block’tan alınan verilere göre, üç ila beş yıldır dokunulmamış ve aktif olmayan BTC yüzdesi de rekor düşük seviyelerde. Bilindiği üzere, blok ödülü yarılanması, Bitcoin madencilerinin her blok başına aldığı BTC ödül miktarını %50 azaltır.

Geçtiğimiz üç yıl içinde Bitcoin arzının sadece %58,58’i el değiştirdi. Bu oran, 2019 sonlarında zirvede %73’ün üzerindeydi. Son beş yılda aktif BTC arzı, maksimum %83’ten %70,13’e düştü. Ancak, aktif olmayan coin arzı tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve ağ üzerindeki işlemler zirveye yaklaşıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Coin’in Yakım Stratejisi ve Yapay Zeka İle İmtihanı

Sonraki Haber

Kripto Balinasının 6 Milyon Dolarlık Zararla Satışı

İlgili Haberler