Bitcoin ve Ethereum Adına Büyük Hamle: Fiyatlar Etkilenir Mi?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Crypto Valley Journal’da da belirtildiği gibi, İsviçre’de yer alan Crypto Valley de (kripto vadisi) 2021 itibariyle işletmelerin ve bireylerin vergi borçlarını Bitcoin ve Ethereum üzerinden ödemelerine izin verilecek.

Yeni Kullanım Durumları

Crypto Valley yetkilileri, kriptoyu bir ödeme seçeneği olarak kabul eden çok sayıda işletmeyi takip etmeye karar verdi ve konut sakinlerinin piyasadaki en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) vergi ödemelerine izin verecekler.

Geleneksel olarak itibari para birimlerinin gücü, hükümetlerin onlarla vergi kabul etmelerinde yatıyor. Artık Zug olarak da bilinen Crypto Valley BTC ve ETH’de vergileri kabul etmeye başlayacağı için bu kripto paraların kendileri için açılan yeni bir kullanım durumuna giden yolda örnek teşkil edecek.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre, 2021 yılında başlayacak uygulama ile işletmeler ve bireyler 100.000 İsviçre Frangı değerine kadar vergi ödemelerini Bitcoin ve Ethereum ile yapabilecek. Ayrıca önümüzdeki haftalarda Zug’da bu uygulamanın bir pilot denemesi de yapılacak.

Bunların yanında yapılan açıklamalarda vergi mükelleflerinin vergilerini ödemek için kripto kullanmaya karar vermesi durumunda vergi dairesine önceden haber vermesi gerektiği bilgisi de yer alıyor. Sonrasında ise e-posta yoluyla gönderilecek bir QR kod ile işlemler gerçekleşebilecek.

Fiyat Dalgalanmaları

Zug Finans Direktörü Heinz Tännler konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Crypto Valley’in kriptoyu tanıtmaya devam etmeyi ve nüfusun onu kullanmasını kolaylaştırmayı planladığını dile getirdi. Tännler, Bitcoin ve Ethereum ile vergileri kabul etmenin bu konuda önemli bir kilometre taşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunların yanında bir başka önemli nokta olarak Bitcoin ve Ethereum’daki büyük fiyat dalgalanmalarının çok da önemli olmayacağının vurgulanması oldu. Çünkü kriptodaki vergi ödemeleri dünyanın en istikrarlı para birimlerinden biri olan İsviçre frangı ile nakde çevrilecek.

Öte yandan bu açıklamaların fiyatları etkileyip etkilemeyeceği de büyük bir merak konusu. Şu an için bu konuda herhangi net bir açıklama yapılmamış olsa da benimsenme adına büyük bir adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Yeniden Bir Düşüş Eğilimi Başlayabilir

Sonraki Haber

Güncel Tablo Kıpkırmızı: Bitcoin ve Altcoin’ler Tepetaklak Oldu!

İlgili Haberler