Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Önemli Hafta

Bitcoin Haber

Bu hafta bir kez daha Bitcoin ve kripto piyasaları için yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli makroekonomik veriler açıklanacak. Bitcoin son haftalarda S&P 500 ve Dolar Endeksi (DXY) ile korelasyonunu istikrarlı bir şekilde kırmayı başarmış olsa da, Federal Rezerv’in para politikasının kripto üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmaya devam etmesi muhtemeldir.

Haftanın Önemli Verileri

Hafta sakin bir başlangıç yapmış olsa da, bu hafta önemli olabilecek iki makro olay var. İlk olarak, ABD borsası Başkanlar Günü nedeniyle bir gün tatil ile başlarken, üç aylık kazançlar Salı’dan Cuma’ya kadar devam ediyor.

Özellikle büyük bireysel yatırımcılar, tüketici harcamalarının sağlığı ve enflasyonun şirket kârları üzerindeki etkisi hakkında fikir sahibi olurken, önümüzdeki hafta ABD borsasındaki yükselişin gücünü test edebilir. Salı günü Walmart ve Home Depot raporlarını açıklayacak.

Ancak 22 Ocak Çarşamba günü saat 14:00 EST’de ilk önemli olay olan FOMC Tutanakları geliyor. Bu, FOMC’nin 1 Şubat’taki en son toplantısına ilişkin ayrıntılı bir rapordur ve faiz oranı oylamasını etkileyen ekonomik ve finansal koşullara ilişkin derinlemesine bilgiler sunar.

Geçen hafta birçok Fed konuşmacısı faiz kararının oybirliğiyle alınmadığını ve 50 baz puanlık bir artışı desteklediklerini söylediği için, finans ve Bitcoin yatırımcılarının bu sefer daha fazla dikkat etmesi muhtemel. Ayrıca geçen hafta yüksek TÜFE revizyonları ve yüksek bir Ocak ayı raporu vardı.

Bu olumsuz verilere dayanarak, bazı sesler Fed’in tutanakları bazı sinsi düzeltmeler yapmak için kullanabileceğini öne sürüyor. Fed Tutanakları yakın zamanda yüksek bir faiz artışına işaret edebilir ve finansal piyasaları sarsabilir.

Buna ek olarak Powell, tutanakların Fed’in faiz artırım döngüsüne ne zaman ara vereceğine dair fikir vereceğini belirtti ki bu da finansal piyasalar için son derece önemli bir veri noktası.

Ayrıca, Fed’in %2’lik hedefine ulaşma yolunda ilerlediğine işaret eden çok aylık enflasyon verilerine yönelik arzusunu yansıtması muhtemeldir. Burada, ücret baskıları %2’lik bir enflasyon oranıyla uyumlu olmadığından, odak noktası hala son derece sıkı olan işgücü piyasası olacaktır.

Bitcoin Yatırımcıları

Bu nedenle Bitcoin yatırımcıları, Fed’in şahin duruşunu iki katına çıkarıp çıkarmayacağını görmek için FOMC Tutanaklarını yakından izlemelidir. Eğer böyle olursa, Bitcoin’in son dönemdeki ayrışması muhtemelen teste tabi tutulacaktır.

Haftanın ikinci önemli olayı 24 Şubat Cuma günü çekirdek PCE fiyat endeksinin açıklanması olacak. PCE fiyat endeksi, tüketici harcama alışkanlıklarını Tüketici Fiyat Endeksi’nden (TÜFE) daha zamanında yansıttığı için Federal Rezerv‘in tercih ettiği enflasyon ölçüsüdür.

Çekirdek, PCE’ye kıyasla daha değişken ve mevsimsel olan gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu anlamına gelmektedir. Çekirdek PCE 28 Ekim’den bu yana yıllık bazda %5,1’den %4,4’e düşmüş ve en son Ocak ayında yükselmiştir.

Bu kez, Aralık ayındaki %0,3’lük ve yıllık %4,3’lük seviyesinden Ocak ayında %0,4’e yükselmesi beklenmektedir. Olumsuz bir sürpriz olması ve PCE’nin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda, yapışkan enflasyona ilişkin korkuların daha da yerleşmesi muhtemeldir. Bu aynı zamanda Bitcoin fiyatı üzerinde de bir engel olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı Yeni Bir Artıştan Önce Aşağı Yönlü Risk Altında Mı?

Sonraki Haber

Eski FTX Yöneticisi Dolandırıcılık Suçlamalarını Kabul Mu Etti?

İlgili Haberler